$4.05/1.8 oz= $2.25 per oz
Final answer: $2.25 per oz
2x + 5 =7
Subtracting 5 from both sides
= 2x +5-5 = 7-5
=2x = 2
= x = 2/2
=x = 1
9514 1404 393
Answer:
21
Step-by-step explanation:
Rearranging the given ratio, we can find the ratio of boys to the total.
boys : (boys +girls) = 7 : (7+8) = 7 : 15
Then the number of boys is ...
(7/15)(45) = 21
There are 21 boys in the classroom.