1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phantasy [73]
2 years ago
12

HELP AnD SHOW UR WORK please, A recipe calls for 5.25 grams of chocolate. If you have 102.375 grams of chocolate, how many batch

es,of the recipe can you make?
102.375 ÷ 5.25 = b
which number is correct
19
19.5
20
20.5
Mathematics
1 answer:
blagie [28]2 years ago
5 0

[Hello,BrainlyUser]

Answer:

19.5

Step-by-step explanation:

Given that;

Recipe calls for 5.25 grams of chocolate

Question Ask;

If you have 102.375 grams of chocolate, how many batches,of the recipe can you make?

Note;

102.375 ÷ 5.25 = b

102.375 ÷ 5.25 = Solution

Solve;

\mathrm{Multiply\:the\:numerator\:and\:denominator\:by:}\:100

\frac{10237.5}{525}

\mathrm{Write\:the\:problem\:in\:long\:division\:format}

\begin{matrix}525\overline{|\smallspace10237.5}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\end{matrix}

Divide\;1023\;by\;525\;to\;get\;1

\begin{matrix}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace1\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ 525\overline{|\smallspace10237.5}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ \:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\underline{\emptyspace5\emptyspace2\emptyspace5}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ \:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace4\emptyspace9\emptyspace8\emptyspace7\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\end{matrix}

Divide\;4987\;by\;525\;to\;get\;9

\begin{matrix}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace19\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ 525\overline{|\smallspace10237.5}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ \:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\underline{\emptyspace5\emptyspace2\emptyspace5}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ \:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace4\emptyspace9\emptyspace8\emptyspace7\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\end{matrix}

\:\:\:\:\:\:\:\:\:\underline{\emptyspace47\emptyspace2\emptyspace5}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\:\:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace2\emptyspace6\emptyspace2\emptyspace5\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\end{matrix}

Divide\;2625\;by\;525\;to\;get\;5

\begin{matrix}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace19.5\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ 525\overline{|\smallspace10237.5}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ \:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\underline{\emptyspace5\emptyspace2\emptyspace5}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\ \:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace4\emptyspace9\emptyspace8\emptyspace7\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\end{matrix}

\:\:\:\:\:\:\:\:\:\underline{\emptyspace47\emptyspace2\emptyspace5}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\:\:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace2\emptyspace6\emptyspace2\emptyspace5\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\end{matrix}

\:\:\:\:\:\:\:\:\:\underline{\emptyspace26\emptyspace2\emptyspace5}\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\\:\:\:\:\:\:\:\:\:\emptyspace\emptyspace\emptyspace0\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\:\end{matrix}

\mathrm{The\:solution\:for\:Long\:Division\:of}\:\frac{102.375}{5.25}\:\mathrm{is}\:19.5

[CloudBreeze]

You might be interested in
Sadie started reading at 3:31 and finishes at 6:10. How long did Sadie read?
Valentin [98]

Answer:

2h and 39mins

Step-by-step explanation:

If you are unsure of these times questions. I suggest you draw a timeline! it helps! Trust me!!

6 0
2 years ago
Help with math homework
aliya0001 [1]
You just divide. 38÷12=3.166~ $3.17
4 0
3 years ago
Assume all the variables are nonnegative.
inn [45]
Use photo math it’s a great tool
6 0
2 years ago
Which is the best buy?
sesenic [268]
3 bottles of juice
6.72/3 = $2.24 < amount paid for each bottle

11 bottles of juice
24.86/11 = $2.26 <amount paid for each bottle

9 bottles of juice
20.25/9 = $2.25 < amount paid for each bottle

16 bottles of juice
35.68/16 = $2.23 < amount paid for each bottle

*the best buy would be to get 16 bottles for $35.68*




10 bars of soap
23.20/10 = $2.32 < amount for each bar of soap

16 bars of soap
36.48/16 = $2.28 < amount for each bar of soap

13 bars of soap
29.51/13 = $2.27 < amount paid for each bar of soap

12 bars of soap
27.60/12 = $2.30 < amount for each bar of soap

*the best buy would be to get 13 bars of soap for $29.51*

hope this helps :)



















8 0
2 years ago
5 + 1 7/8 and explain answer
anzhelika [568]

Answer:

6 7/8

Step-by-step explanation:

To evaluate 5 + 1 7/8 we combine the integers 5 and 1 and to this sum add the fraction 7/8:

5 + 1 + 7/8 = 6 7/8 (six and seven eighths)

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Write a doubles fact that can help you solve 6+5=11
    15·1 answer
  • Tom is a cashier at HEB, he makes $13.25 per hour. If he works 22 hours this week what will be his gross income?
    13·1 answer
  • A department store is having a 15% off sale on all winter coats. You purchase a winter coat for $275. The department store is lo
    6·2 answers
  • Is 1,4,9,16,25 arimitic geometric both or neither
    7·1 answer
  • To Make A Fruit Salad,Marvin Mixes 1 3/4 Cups Of Diced Peaches With 2 1/4 Cups Of Diced Pears.How Many Cups Of Peaches AndbPears
    9·1 answer
  • Urgent plz no one helps me!!!!!!!!!!!!
    8·1 answer
  • Which of the following inequalities orders the numbers
    12·1 answer
  • The length, breadth and height of a rectangle block are 10 cm , 15 cm and 25 cm. The LENGTH : BREADTH : HEIGHT ratio of the bloc
    6·2 answers
  • (-6, -2) (4, -5) what is the distance in units, between the two points
    12·1 answer
  • Please help me the photo is up above
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!