1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kolbaska11 [484]
4 years ago
8

What is the prime factorization of 90? 2×2×3×5 2×5×9 2×3×3×5 2×3×5

Mathematics
2 answers:
kicyunya [14]4 years ago
5 0

The prime factorization of 90 is 2,3, 5.... 2x3x3x5.

Firdavs [7]4 years ago
3 0
It’s 2x3x3x5 because 9 isn’t prime
You might be interested in
How many kilograms are in 500 grams? ...?
Ivenika [448]
Hi , the answers is 0.5 kilograms.
7 0
3 years ago
The blue dot is at what value on the number line?<br> +<br> +<br> -7<br> -3
jeka57 [31]

Answer:

there's no picture to see on here

5 0
3 years ago
Question po
Evgen [1.6K]

nothing is no longer be available for the vitamin

3 0
2 years ago
Solve for a.<br> 4a+5=2+3.25a4a+5=2+3.25a
Rina8888 [55]

Answer:

a=-4

Step-by-step explanation:

4a-3.25a=2-5

0.75a=-3

a=-4

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store owner puts in an order for product x and product y for a total of 4,000 units. it costs $0.10 per item to ship of produc
galben [10]

The system of equations can be used to determine how much of product x and product y the store owner bought is x + y = 4,000

0.10x + 0.04y = 352

<h3>Simultaneous equation</h3>

  • product x
  • Product y
  • Total units of x and y = 4,000 units
  • Cost of shipping each product x = $0.10
  • Cost of shipping each product y = $0.04
  • Total cost of shipping = $352

The equation:

x + y = 4,000

0.10x + 0.04y = 352

Therefore, the system of equations can be used to determine how much of product x and product y the store owner bought is x + y = 4,000

0.10x + 0.04y = 352

Learn more about simultaneous equation:

brainly.com/question/16863577

#SPJ4

6 0
2 years ago
Other questions:
  • 4·p·4·p using exponets
    11·2 answers
  • Hi please somebody help me
    12·1 answer
  • The distance from Denver to Tulsa is 694 miles. Serena drives at a average speed at 51.1 miles per hour. ABOUT how many hours wi
    15·2 answers
  • Randal works at a zoo and is buying food for the animals. He buys 187 lbs of food for $1447.38. What is the unit rate?
    15·2 answers
  • Without graphing, find the slope of the line that goes through the points, and write an equation for the line in slope-intercept
    15·1 answer
  • How many solutions are there to the equation below ? 8x+47 =8 (x+5)
    9·1 answer
  • Pleaseer❤️❤️ help me
    10·1 answer
  • A polygon with 12 sides is called a/an dodecagon
    9·1 answer
  • Please help! Correct answer only!
    13·1 answer
  • Y + 2 = -3(x - 4). What is the point given?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!