1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ad libitum [116K]
2 years ago
13

PLS HELP! solve by completing the square x²+4x=8

Mathematics
1 answer:
masya89 [10]2 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

x²+4x=8

rearrange

x² + 4x - 8 = 0

half of 4 is 2

so

x² + 4x + 2² - 2² - 8 = 0

do x² + 4x + 2²

multiplies to give 4 adds to give 4

2+ 2

(x + 2)²

(x + 2)² - 2² - 8

(x + 2)² - 4 - 8

(x + 2)² - 12

(x + 2 + √12) (x + 2 - √12)

√12 = √4 * √3 = 2 √3

(x + 2 + 2√3) (x + 2 - 2√3)

You might be interested in
What is 136 - 69 in an explanation I don’t understand how to sub 6 And 9 or regrouping with digits lower than a high number
My name is Ann [436]

Answer: 67 love!

Step-by-step explanation: look at the picture below love!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the h.c.f by prime factorization method 27, 30​
Orlov [11]

Answer:

Find it yourself . you must try yourself. rate me plzs

7 0
2 years ago
HELP ME PLZ
larisa86 [58]
I believe it’s 9:11
6 0
3 years ago
2.
lawyer [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

You multiply 14.1 times 14.1 and you get 198.81 which is the closest to 200

3 0
3 years ago
A cereal brand is on sale $2 for 32 oz. If Sally spent $8 on the cereal, how many ounces did she purchase?
Lelechka [254]

Answer:

it would be 128 because 8 divded 2 is 4. 4 is the number of cereal boxes now multiply 4 x32 which would be 128

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you write 20484163 in different forms
    12·1 answer
  • Subtract: 5/8 - 1/6 =
    7·1 answer
  • Solve the equation -0.5y = -0.73
    11·2 answers
  • Place these values in order, from smallest to largest length. Show your work.
    13·1 answer
  • 3. In determining food spending, it was found that the average meal in Albany is normally distributed, with a mean of $40 and a
    7·1 answer
  • Determine the difference
    10·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • The ratio of the measures of the sides of a triangle is 7:9:12, and it's perimeter is 84 inches. Find the measures of each side
    12·1 answer
  • BAG 1
    7·1 answer
  • Please help me with this question my sister needs help and I'm to busy
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!