1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
egoroff_w [7]
2 years ago
8

Seven less than the product of a number n and 1/7 is no more than 98.

Mathematics
1 answer:
mars1129 [50]2 years ago
3 0

Answer:
1/7(n)-7
<u><</u> 98

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Helppp me pleaseee due tonight
natulia [17]
3 pounds would cost $6.75


$4.50/2 = $2.25 per pound
$2.25 x 3 = $6.75
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 22/40 in simplest form
OLga [1]
\frac{22}{40}= \frac{22\div2}{40\div2}=\boxed{ \frac{11}{20} }
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Chuge%5Cfbox%5Cpurple%7Bquestion%7D" id="TexFormula1" title="\huge\fbox\purple{question}" al
meriva

#a

V={Vowels of English alphabets}

  • V={a,e,i,o,u,A,E,I,O,U}

#b

C={cube numbers between 0 to 50}

  • C={0,1,8,27}

#c

M={y:y is a multiple of 3 less than 20}

  • M={0,3,6,9,12,15,18}
6 0
1 year ago
Four teachers by 10 origami books and 100 packs of origami paper for their classrooms they will share the cost of the Items equa
Tamiku [17]
$24 times 10 is $240 and $6 times 100 is $600 so 240+$600 is $840 then $840 devided by 4 is $210.
3 0
3 years ago
What's the relationship between the values of 4s in 44000
oksano4ka [1.4K]
The relationships of the 4's is 40,000 and 4,000
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A geometric sequence is defined by a the recursive formula t1 = 243, tn + 1 = tn/3
    10·1 answer
  • Is 4/19 a rational number?
    12·1 answer
  • Simplify the expression 5√2 + √18
    7·2 answers
  • Please help me with this quesion
    15·2 answers
  • Help answer these questions please please
    14·1 answer
  • How to find the slope of a line on a coordinate plane?
    10·1 answer
  • 8 7/12 into a improper fraction
    10·2 answers
  • Find the value of C.​
    8·2 answers
  • Eugene's grandmother is teaching him how to make her salsa recipe. Each batch of salsa requires 1
    8·1 answer
  • Help! i dont understand this!​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!