1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solong [7]
3 years ago
11

(50 POINTS)(WILL GIVE BRAINYEST)(STEP BY STEP ANSWER PLS) it would be very much appreciated if someone could help me on this pro

blem the question in in the screenshot, thanks in advance :D

Mathematics
1 answer:
Lilit [14]3 years ago
8 0
50% = $20
25% = $10
40+10 = $50
original price = $50
You might be interested in
. Rotate 90 degrees- clockwise.
vfiekz [6]

Answer:

(4,-1), (2,-5), and (5,-5).

Step-by-step explanation:

There is a formula for rotating points about the origin counterclockwise; r90°(x,y) = (-y,x)

I never heard of a clockwise one before.

Maybe you can use this to help you find the formula for the clockwise rotation.

5 0
3 years ago
Differentiate f and find the domain of f. (enter the domain in interval notation.)f(x) = ln(x2 − 12x)derivative f '(x) = 2x−12x2
guajiro [1.7K]
F(x) = ln(x² - 12x)
The derivative is
f'(x)= \frac{2x-12}{x^{2}-12x}

f(x) is undefined when x² - 12x = x(x - 12) = 0
That is, when x = 0 or x = 12.
Therefore the domain is (-∞, 0)∪(0,12)∪(12, ∞)

Answer:
The derivative is
f'(x) =  \frac{2x-12}{x^{2}-12x}
The domain is
(-∞, 0)∪(0, 12)∪(12,∞)



3 0
3 years ago
What is 4 1/4 divided 4 1/2
Ainat [17]
If you can use a calculator, enter (4/1/4)/(4/1/2) and you will get 1/2
8 0
3 years ago
A bottle of liquid cleaner contains 120 fluid ounces. If one wash load requires 4 ounces of the​ detergent, how many washes can
Trava [24]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

120/4 = 30

<em>Hope this helps</em>

<em>-Amelia</em>

7 0
4 years ago
Mr. Robins earns a commission on each airfare he books. At the end of the day, he had booked $208.60 worth of airfare and earned
muminat

Answer:

the answer in 15% because if you do $208.60 multiplied by 15% you get $31.29.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Tell whether x and y are in a proportional relationship. if so, find the unit rate. Let y be the temperature x hours after midni
    9·1 answer
  • AKS 18/19 A travel agent is arranging a private cruise. The agent can arrange for, at most, 40 people to go on the trip. The tri
    9·1 answer
  • over the course of four days the price of stock at ACM E corporation fall $28. what was the average change in stock price per da
    15·1 answer
  • What is the surface area of a rectangular prism with a length of 14 feet, width of 7 feet, and height of 8 feet?​
    12·1 answer
  • I have 15 mins lefttttt​
    12·2 answers
  • What's the sum of the infinite geometric series where a1 = 240, and the common ratio is r = 1∕3 ?
    7·1 answer
  • 3 tacos for $9.00 is a better deal than 4 tacos for $11.99<br> A) True<br> B<br> False
    10·2 answers
  • I’m confused, I don’t know how to get the value
    8·1 answer
  • Sorry to ask this late on Friday but stuck at home without a calculator Plllleeeaaassseee Hep me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • Help me with this please!!!!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!