1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alja [10]
2 years ago
7

2. A company determines that the monthly cost in pesos to produce a certain model of a

Mathematics
1 answer:
Serhud [2]2 years ago
7 0

3500x+475000=1787500

X= 375

375 cellphones

You might be interested in
Nancy and her sister went to the store together. After the store, Nancy walked 2 blocks west to get a coffee and her sister walk
Dima020 [189]

Answer:

5 blocks

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Movie Ticket Sales : 6x + 9y = 1,500 Which graph shows this relationship?
sukhopar [10]
Ok so we have movie ticket sales and we have 6x+9y=1,500. So for types of graphs, we have linear, exponential, quadratic, and those are the basic types of graphs. Now looking at the equation, we can quickly see that the answer is linear because, looking at the constant, 1500 and the other numbers, we can see the graph will be increasing linear. Hope this helped, feel free to ask questions if you have any!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A dolphin jumped up out of the water and back into the water in a parabolic path. (H) height (t) seconds . H=-8(t-0.5)^2+2 . How
tigry1 [53]

Answer:

4 seconds

Step-by-step explanation:

using the vertex formula of a quadratic,

a(x-h)^{2} + k, where (h,k) is the vertex

h = -8(t-0.5)^{2}+2    h is height and t is time in seconds

the vertex (maximum height) of the dolphin is (h,k) or (0.5, 2)  

Height of 1/2

time of 2 seconds

it will take 2 additional seconds to reach the water again.

this can also be solved using quadratic equation, but since it was already set up in vertex form, i'd use that.

4 0
3 years ago
80 points ! Andrew charges $18 for each lawn he mows. Suppose he mows 17 lanes per month. How much money will andrew make per mo
levacccp [35]
Andrew will make $306 a month if he mows 17 lawns
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bakery offers a sale price of $2.80 for 3 muffins. What is the price per dozen?
puteri [66]

Answer: 11.2$

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • use the graph of y=sin0 to find the value of sin 0 for each value of 0 270°. answers -0.4, -0.8, -0.6, -1 please help ASAP
    11·2 answers
  • What is six less than the quotient of a number and five is one
    8·2 answers
  • 12(2x-(5+6)) = 3x + (6 • 7 )
    15·1 answer
  • Part 1: What mistake did AJ make in the graph?
    15·1 answer
  • How many 1/2 cup servings are there in seventh 8th cup of peanut butter
    5·1 answer
  • Evaluate the following expression when x = 6 and y = 2:
    7·2 answers
  • Identify the form of the equation and two characteristics of the function's graph. y = –7x + 2 Group of answer choices Point-Slo
    5·1 answer
  • Whats the worst zodiac sign
    12·2 answers
  • The short sides of a rectangle are 2 inches. The long sides of the same rectangle are three less than a certain number of inches
    8·1 answer
  • If you run 3 meters per second to the left, where will you be 4 seconds after you pass zero?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!