1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
slava [35]
2 years ago
9

Need help please hurry

Mathematics
2 answers:
Fofino [41]2 years ago
8 0
1. y=x•7
2.y=x•9
3.y=x•13
4. x=y•10
5.y=5x+1
6. y=4x+5
ella [17]2 years ago
5 0

1: Y=X•7

2:Y=X•9

3:Y=X•13

4Y=X÷10

5Y=X•5+1

6I Don't Know

You might be interested in
HELP............................................................................................................................
weqwewe [10]

Answer:

More than half I think its based off of a 1-10% scale

Step-by-step explanation:

it's greater than 5%

7 0
3 years ago
Find the measure of this angle m 1 = 123 m 8
Anit [1.1K]
If it is parallel lines cut by a transversal then they are probably equal. Alternate exterior.
6 0
3 years ago
if buyer purchases 25% of a lot in the spring and then purchases 50% more in the fall what percentage of the lot is still availa
brilliants [131]

Answer:

25%

Step-by-step explanation:

Total purchase = 25%+50%

Total purchase = 75%

Percentage left = 100% - 75%

Percentage left = 25%

8 0
3 years ago
A population of 120,000 grows 3% per year for 15 years, how much will the population be after 15 years?
Wewaii [24]
270,000 is the answer because you have three over 100 so you do 100 divided by three which give you 0.15 then you do 120,000 times 0.15 to find out how much it grows per year to get 18,000 then you multiply 18’000 by 15 and get 270’000
3 0
3 years ago
Lucia hit a golf ball 240 feet. How many yards did she hit the ball?
Svet_ta [14]

Answer:

80 yards

Step-by-step explanation:

There are 3 feet in a yard, therefore you take 240 feet divided by 3 to get how many yards there are, and in your case it is 80 yards.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Three poultry farms B1, B2, and B3 supply chicken eggs to the same local market. The market performs some quality testing on the
    6·1 answer
  • At the fabric store, Marisela spends $9.00 on 1 1/8 yards of fabric. How much does one yard of fabric cost?
    10·1 answer
  • Which property is illustrated below?
    14·1 answer
  • Suppose that the number of pounds of grapes sold by the Smalltown Co-op grocery store in a day is equally likely to be anywhere
    15·1 answer
  • Graph the line y-5=3/2(x+1)​
    7·1 answer
  • Help pls!!
    15·1 answer
  • What does the absolute value of the y coordinate tell you?
    8·1 answer
  • I paid $42 for six hot chocolate bombs what is the unit rate price for one item 
    6·1 answer
  • I need help I don't really understand​
    9·2 answers
  • I have a lot of khan questions so any help would be appreciated 3(−2a−4)+3a
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!