1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mila [183]
2 years ago
9

Lynn wants to share parts of an essay she wrote in her slide presentation.

Business
1 answer:
Paha777 [63]2 years ago
4 0

Answer:

I'd say D

Explanation:

You might be interested in
"The function C(t)=C(1+r)t models the rise in the cost of a product that has a cost of C today, subject to an average yearly inf
Cloud [144]

Answer:

$351,912.61

Explanation:

Data provided in the question:

function that models the rise in the cost of a product

C(t)=C(1+r)^t

C = $285,700

t = 14 years

r = 1.5% = 0.015

Now,

On substituting the respective values in the given function, we get

inflation-adjusted cost in 14 years i.e C(14) = $285,700(1 + 0.015)¹⁴

or

C(14) = $285,700 × 1.2317

or

C(14) = $351,912.61

4 0
3 years ago
Classify each cost as being either variable or fixed with respect to the number of units produced and sold. Also classify each c
masha68 [24]

Answer:

Explanation:

There are primarily two types of costs, i.e. variable costs and the fixed costs. The variable cost is the cost which changes when the level of production changes, whereas the fixed cost is the cost which remains constant whether the level of output changes or not.

The variable costs also include indirect products, indirect labor and manufacturing equipment, and the fixed costs include taxes and depreciation costs.

The period cost is that cost which is related to the selling and admin expenses plus it is not capitalized.

Whereas the product cost is a mix of direct labor, direct material and the manufacturing overhead

So, the categorization is shown below:

1. Hamburger buns in a Wendy's outlet. = variable and product cost

2. Advertising by a dental office. = Fixed and period cost

3. Apples processed and canned by Del Monte. =  variable and product cost

4. Shipping canned apples from a Del Monte plant to customers. = variable and period cost

5. Insurance on a Bausch & Lomb factory producing contact lenses. = fixed and product cost

6. Insurance on IBM's corporate headquarters.= fixed and period cost

7 0
3 years ago
The night before you take an exam, you should
fgiga [73]
Wow thx!!! great tips
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
While waiting in line to buy two tacos at 75 cents each and a medium drink for 80 cents, Jordan notices that the restaurant has
puteri [66]

Answer:

The correct answer is $0,20.

Explanation:

The marginal cost, at each level of concrete production, indicates the costs we incurred in carrying out said production. Basically, it is an indicator that will allow us and help to make decisions regarding the preparation and production of goods and services.

In the previous case, the cost of buying two tacos for $ 75 each plus a $ 80 bedid is as follows:  

Tacos: $ 75 * 2 = $ 1,50

Drink: $ 80

TOTAL = 2,30

For its part, the second option is priced at $ 2,50

Subtracting the results, the marginal cost is defined as follows:

$ 2,50 - $ 2,30 = $ 0,20

6 0
3 years ago
According to the service marketing triangle, which of the following lists the types of marketing that must be successfully carri
natima [27]

Answer:

A. External, internal and interactive marketing

3 0
3 years ago
Other questions:
  • On January 1,2013, James Company reported total current assets of $658,000 and total current liabilities of $365,000. During the
    10·1 answer
  • A monopolistically competitive firm chooses A. price, but output is determined by a cartel production quota.B. the price, but co
    14·1 answer
  • Which of the following items should be included in a company's inventory at the balance sheet date? A) Goods sold to a customer
    6·2 answers
  • Part of the growth strategy for Yum! Brands, the parent company of KFC, Pizza Hut, and Taco Bell, is expansion of its current fa
    9·1 answer
  • _____ refer(s) to free advertising time an advertiser receives to compensate for spots the station missed or ran incorrectly or
    11·2 answers
  • Splish Brothers Inc. accepted a national credit card for a $11200 purchase. The cost of the goods sold is $7200. The credit card
    6·1 answer
  • MIT economist Jerry Hausman has estimated the price elasticity of demand for Post Raisin Bran cereal to be minus
    13·1 answer
  • Starting an investment portfolio at a young age means:
    6·1 answer
  • SnowParadise operates a Rocky Mountain ski resort. The company is planning its lift ticket pricing for the coming ski season. In
    11·1 answer
  • One reason to use a predetermined overhead rate is to eliminate the effect of seasonal factors. True or false?.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!