1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tangare [24]
2 years ago
6

A 6-pack of markers costs $3.96. What is the unit price? ​

Mathematics
2 answers:
otez555 [7]2 years ago
8 0
To find the unit price, divide the total cost by the amount of markers. This gets you the price for one individual marker

3.96 / 6 = 0.66

The unit price is $0.66
Mrac [35]2 years ago
6 0

Answer:

0.66

Step-by-step explanation:

divide the numbers

You might be interested in
Ben kaç yasındayım<br>A 12<br>B 10<br>C 8<br>D 14​
Vsevolod [243]

Answer:

?????????????????

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
HELPPPPPP ME PLEASEEEEEEE
alexgriva [62]

Answer:

x = 20

Step-by-step explanation:

This isn't too difficult once you understand it.

The bottom left angle of the left triangle (on the other side of 110), that angle is congruent to the 70 degrees angle. that angle is 70 degrees. y = 90 degrees, 90 + 70 = 160

180 - 160 = 20

4 0
2 years ago
How do I solve this?
miss Akunina [59]
1 i think 1 is the answer
3 0
2 years ago
An 8 oz glass of grape juice contains 0.6 mg of iron. About what percent of RDA of iron for an 15 year old male is provided by 8
babymother [125]

Answer:

5.45%


Step-by-step explanation:

To find info of a 15 year old male, you look at the Age Group of 14 - 18, beside Male.

The RDA of Iron is given as 11 mg

From a 8 oz glass of grape juice, he gets 0.6 mg.


<em>What percent is 0.6 mg of total 11 mg??</em>


Divide 0.6 by 11 and then multiply by 100 to get the answer. So we have:

\frac{0.6}{11}=0.0545*100=5.45

Thus, 5.45% of RDA of iron is provided by an 8 oz glass of grape juice.

6 0
3 years ago
Mr. Hans wants to give an award to the student with the best jump rope rate. Linda can jump rope 120
Gelneren [198K]

Answer:

c)  Mike receives the award for being the best at jumping rope.

Step-by-step explanation:

Here, according to the question

Jumping rate of Linda = 120 times in 4 minute

So, number of jumps Linda does per minute = (120/4) = 30

So, Jumps per minute of Linda is 30.

Jumping rate of Carl  = 315 times in 9 minute

So, number of jumps Carl does per minute = (315/9) = 35

So, Jumps per minute of Carl is 35.

Jumping rate of Mike = 252 times in 7 minute

So, number of jumps Mike does per minute = (252/7) = 36

So, Jumps per minute of Linda is 36.

Now if we compare the <u>jumps per minute</u> of Linda , Carl and Mike, weget that Mike has the best rate of 36 jumps per minute.

Hence, Mike receives the award for being the best at jumping rope.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help, will mark brainliest!
    8·1 answer
  • A rectangular dog pen is constructed using a barn wall as one side and 60 meters of fencing for the other three sides. What is t
    9·1 answer
  • I'm too lazy XD... I'll give Brainliest to whoever answers first
    14·2 answers
  • How to tell if an expression is a polynomial?
    10·1 answer
  • The carefully measure out the ingredients to make their pies each pie they make has 5.33 cups of apples in the filling how many
    10·2 answers
  • How to solve: (looking for b)<br>y =mx+b
    5·1 answer
  • The vertices of ΔDEF have coordinates D(–1, 2), E(3, 3), and F (2, –4).What are the coordinates of the vertices of r(90°, O)(ΔDE
    11·1 answer
  • The volume of a right rectangular prism is found by multiplying the length of the base by the width of the base by the height of
    12·1 answer
  • Please help me with this homework
    8·1 answer
  • B. a cylinder with radius 3 inches and height 4 inches<br> What is the volume in cubic inches?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!