1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RUDIKE [14]
2 years ago
5

In a class library, 3 out of 4 books are non-fiction. The rest are fiction. a) How many non-fiction books could there be? How ma

ny fiction books could there be? b) How many different answers can you find for part a? Which answers are reasonable? Explain.
Mathematics
1 answer:
iVinArrow [24]2 years ago
6 0

Answer:

Infinitely Many Solutions

Step-by-step explanation:

There can be infinite solutions to this problem

Here are some examples

3   4

6   8

12  16

24 32

48   64

96   128

To get a solution, just multiply both numbers by the same term. I multiplied by 2 each.

Hope this helps :)

-jp524

You might be interested in
Help plz i will give brainliest
jasenka [17]

Answer:

12

(If needed explanation ask in the comments! ty)

Hope This Helps! •v•

6 0
2 years ago
Are the numbers in front of either the x or y variables
Contact [7]
The answer is in the picture .:...

6 0
2 years ago
What is 0.0162 as a fraction
CaHeK987 [17]
You have to ask yourself how would you read that decimal?  It is 162 ten-thousandths because the last digit, which is 2 is in the ten-thousandths place. So the fraction would be 162/10000
5 0
3 years ago
Write the following number as an improper fraction:<br> -12 2/3
nalin [4]
12 (3) = 36
36+2= 38
so the answer is -38/3
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ASAP NO VIS!
Wittaler [7]
Theoretical probability is data from our experiment , Experimental is our prediction
7 0
3 years ago
Other questions:
  • jada has some money she sells 1 balloon for 5cent. Now she has 13cent. How much money did jada have before selling the balloon?​
    11·1 answer
  • Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grape.
    5·1 answer
  • Helppppppp please, all math lovers I'm calling for you​
    15·1 answer
  • URGENT NEEDS ANSWERED RIGHT AWAY Talk of the Town is a cell phone provider. They charge by the month. The first month of service
    11·1 answer
  • What number produces a rational number when added to 1/3
    9·2 answers
  • Work out the area of the triangle.
    13·1 answer
  • Find the circumference of the circle with the given radies or diameter. Use n 314. Radius = 23 in
    5·1 answer
  • Help me out?? thank you so much whoever does!!
    15·1 answer
  • mover mike stacked 4 congruent shipping shipping crates. Each crate measured 3 feet in height. How tall is stack of shipping cra
    5·1 answer
  • Help me please this is for a math test. <br> Thank you
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!