Answer:
The unit costs are $0.77, $0.62 and $0.27 respectively.
Step-by-step explanation:
The unit price is simply the cost of the items divided by the amount of the items that are included. So, just take the cost and divide it.
$12.29/16 = $0.77 per unit
$19.98/32 = $0.62 per unit
$34.99/128 = $0.27 per unit
281.2 units³
volume of Prism: Base Area x Height
Here given:
Base Area: 38 units²
Height: 7.4 units
Solve for volume:
38 x 7.4
281.2 units³
Distribute to each
(-4)(-6+4v+2u)=-4(-6)-4(4v)-4(2u)=24-16v-8u
Answer:
61/18
Step-by-step explanation:
Make the mixed fraction an improper fraction first. So instead of 1 1/3, it'll be 4/3.
Now in a rectangular prism, there's two of each congruent sides (three pairs in total).
You'll need to multiply (4/3)(3/4) by 2 because there's two of them.
This gives you (1)(2) which equals 2.
Next, take another set --> (4/3)(1/3)(2) again because there's two of them.
This gives you (4/9)(2) which equals 8/9.
Last, take the last set --> (3/4)(1/3)(2)
This gives you (1/4)(2) which equals 1/2.
Now that you have all the areas of the rectangles, add them all together.
2+8/9+1/2 which equals 61/18 inches squared.