Answer:
-x+3
Step-by-step explanation:
hope this helps
The statement C is true about the proportional relationship that is modeled by Peter’s equation. Peter walks at a rate of 13/4 miles per hour.
<h3>What is the equation?</h3>
A mathematical statement consisting of an equal symbol between two algebraic expressions with the same value is known as an equation.
The complete question is
"Peter uses the equation Y=13/4x to model the number of miles that he has walked in x hours. Which statement is true about the proportional relationship that is modeled by the peat there's the equation?
A: Peter walks a rate of 4/13 miles per hour.
B: Peter walks at a rate of 4 miles per hour.
C: Peter walks at a rate of 13/4 miles per hour.
D: Peter walks at a rate of 13 miles per hour."
Given equation;
Y=13/4x
Where,
y represents the number of miles
x is the time period
The equation shows Peter walks at a rate of 13/4 miles per hour.
Hence statement C is true about the proportional relationship that is modeled by Peter’s equation.
To learn more, about equations, refer;
brainly.com/question/10413253
#SPJ1
Answer:
$5.31/lb
Step-by-step explanation:
Since 4 pounds cost $21.25, 1 pound of strawberries will cost 21.25 / 4 ≈ 5.31, therefore, the unit rate is $5.31/lb.
Step-by-step explanation:
x²=a²+b²
x=√6²+12²
x=√180
x=3√2v
y²=16²+12²
y=√400
y=20