1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
goblinko [34]
3 years ago
5

alex is building a circular base for a fountain. The radius of the circle is 4 ft. what is the area of the base ?

Mathematics
1 answer:
romanna [79]3 years ago
7 0
The area of a circle is measure by
A=pi(r)^2
So we would do
Area= pi(4)^
ANSWER
Area=16pi
Area is about=50.24 if using 3.14 as pi
You might be interested in
Which of the filling points can be found on the line 2x+7y=28
Vikki [24]
Bsbsnnsns wine wowowbe
3 0
3 years ago
Mary needs to buy 44 cookies for her party. If 6 cookies come in a package, how many packages of cookies does she buy?
xenn [34]
C because 6 times 8 is 48 which is greater than 42
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many times smaller is 2 than 10?
deff fn [24]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

10 / 2 = 5

5 times smaller also means 1/5 as big.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What measurement is equelvent to 3 meters
Lelu [443]

Answer:

The Chi and Zhang were units of length equivalent to approximately 25 centimeters (9.8 inches) and 3 meters (9.8 feet) respectively.

Step-by-step explanation: 300 centimeters if you need metric measurements.

4 0
3 years ago
Brown rice costs $2 per pound, and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items to make a large meal of beans
Valentin [98]

Answer:

1.   2r+1.6b=10

2.  r=5-0.8b

3.  b=6.25-1.25r

Step-by-step explanation:

<h3> The complete exercise is: "Brown rice costs $2 per pound, and beans cost $1.60 per pound. Lin has $10 to spend on these items to make a large meal of beans and rice for a potluck dinner. Let b be the number of pounds of beans Lin buys and r be the number of pounds of rice she buys when she spends all her money on this meal.</h3><h3>1. Write an equation relating the two variables.</h3><h3>2. Rearrange the equation so "b" is the independent variable.</h3><h3>3. Rearrange the equation so "r" is the independent variable."</h3><h3 />

1. According to the information exercise given in the exercise, the cost per pounds of brown rice is $2. Since "r" represents the number of pounds of rice Lin buys, the total cost of the brown rice she buys can be represented with this expression:

2r

The beans cost $1.60 per pound. Since "b" represents the number of pounds of beans Lin buys, the total cost of beans she buys can be represented as:

1.6b

Knowing that she spends $10, you can write the following equation:

2r+1.6b=10

2. In order to rearrange the equation so "b" is the independent variable, you need to solve for "r":

2r+1.6b=10\\\\2r=10-1.6b\\\\r=\frac{10-1.6b}{2} \\\\r=5-0.8b

3. To rearrange the equation so "r" is the independent variable, you must solve for "b". You get:

2r+1.6b=10\\\\1.6b=10-2r\\\\b=\frac{10-2r}{1.6}\\\\b=6.25-1.25r

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Megan evans has a coupon that saves her $1 when she buys two jars of peanut butter. the peanut butter costs $2.39 per jar. what
    9·1 answer
  • 168 ounces<br> 14 boxes<br><br> How much does the spaghetti in each box weigh? Find the unit rate.
    13·2 answers
  • On a cold winter day in Denver, the morning temperature was 14° Fahrenheit. By noon it had fallen 9°, and by 5pm that
    15·1 answer
  • Carlos has decided to buy a new mountain bike that costs $295.90 before tax. Sales tax is 4.5%. How much sales tax will he pay?
    10·1 answer
  • These are the means and standard deviations for samples of prices from two
    7·1 answer
  • PLS I NEED HELP NOW!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • I need help with 53 × 1.2 ≈ And 2.1 × 82 ≈ _
    7·1 answer
  • Please help me with this<br> question​
    10·1 answer
  • Please answer the boxes
    7·2 answers
  • An ocicat eats 3/5 of a pound of food daily. How many ocicats can a 19 1/2-pound bag of food feed for one week?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!