1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marat540 [252]
2 years ago
5

9 halves of a cupcake for my family plus extra for my 6 friends how many should I buy.

Mathematics
1 answer:
krok68 [10]2 years ago
7 0

Answer :- 7½ or 8 ( explained below)

Explanation:-

Given :-

  1. 9 halves for family
  2. 6 halves for friends

So in total :- 15 halves for both of them

It means :- 7½ cupcakes in total u required

if u can buy an half cupcake then u need to buy :- 7½

If u can't but an half cupcake then u need to buy :- 8

You might be interested in
Helppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp?
alexgriva [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

GHJ looks like it on 112 degrees.

IHJ is an acute angle so smaller than 90 degrees. I cant see the numbers there but I'm guessing its about 68 degrees.

GHJ + IHJ= 180

they should equal 180 degrees when added together.

6 0
3 years ago
Q8 Q21.) Find the amount invested at each rate.
Pavlova-9 [17]
See the attached picture:

6% = 1200
9% = 2400
12% = 3800

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Will mark BRAINLIEST to correct answer! Please help, this has to be correct. Thanks!
pogonyaev
The answer would be 314.16 square cm
Hope this helps! :)
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
George found out that he blinked 85 times in 15 minutes. At this rate, how many seconds passed during 51 blinks?
shepuryov [24]
51 blinks in 9 minutes
3 0
3 years ago
US THE DISTRIBUTIVE PROPERTY TO ANSWER
Svetradugi [14.3K]

Answer:

1. -6t - 18

2. 21n - 14

3. -28 + 7t

4. 5m - 30

5. -48 + 8c

6. -15y -24

Step-by-step explanation:

Hope this helps!!!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • WILL GIVE BRAINIEST
    8·1 answer
  • Which of the following is a trinomial with a constant term?
    10·1 answer
  • It costs $6 for a dozen donuts how much does 1 donut cost
    12·2 answers
  • What is 4.238 x 7.5.​
    7·1 answer
  • 1.Jose’s car covers 200 kilometers in 4 hours. What is the average speed?
    15·2 answers
  • Help me out thanks !!!!!!!!!!
    7·1 answer
  • a rock is thrown in the air from the edge of a seaside cliff. it's height in feet is represented by f(x) = - 16(ײ-8x-9), where
    13·1 answer
  • Which number represents the opposite of -25
    11·1 answer
  • M(x)=x(x+6)<br> p(x)=x(x+3)²-9<br><br> Show that m(x) and p(x) are equivalent
    11·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Csf%20-8%286x%2B3%29" id="TexFormula1" title="\sf -8(6x+3)" alt="\sf -8(6x+3)" align="absmid
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!