1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin2010 [14]
2 years ago
12

(show ur work) You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Mathematics
2 answers:
Liono4ka [1.6K]2 years ago
5 0
since there’s 40 dollars total, divide it by 5.
40/5 = 5

$5 per pound
vesna_86 [32]2 years ago
3 0

Answer:

8 dollars per pound

Step-by-step explanation:

40 divided by 5 will give you the $/lb

40/5=8 so its $8/lb

You might be interested in
Who can solve for Y ? 2y < -4
slavikrds [6]

Answer:

y < -2

Step-by-step explanation:

2y < -4

Divide both sides by 2.

y < -2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pick the correct answer <br> Please help thanks :)
meriva

Answer:

B

Step-by-step explanation:

First create the equation that has slope of -1 in the form of y=mx+b. Because the slope is -1, m=-1, so the equation is y=-x+b. Now we see that we are given the point (-3, 8) as an intersection point. Substitute x and y for -3 and 8 in our equation. With this information, our equation becomes 8=3+b. Solving, b=5. Our equation is now y=-x+5.

Simplifying all of the answer choices, we have

A. y=-x-5

B. y=-x+5

C. y=-x-5

D. and E. as what they already show

The only answer that matches is B.

5 0
1 year ago
I am in a algebra 1 class and we are learning about variables and slope and all that stuff , and also were mainly talking about
kozerog [31]

Answer:

okay .. then what is your questions ..

8 0
2 years ago
Which expression is equivalent to 8/15?<br> A. 8÷1/5<br> B. 8÷15<br> C. 15÷1/8<br> D. 15÷8
Eddi Din [679]

Answer:B

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
20+4*4 what the answer
schepotkina [342]

Answer: 36

hope it helped!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the percent decrease,and round to the nearest percent.<br> from 64 photos to 21 photos
    10·1 answer
  • Marlon withdrew $25 from his savings account every week for 5 weeks. Which expression is the best choice to help him determine t
    5·1 answer
  • Coffee cafe makes 90 pounds of coffee that costs $6 per pound. The types of coffee used to make this mixture cost $7 per pound a
    9·1 answer
  • How to solve this -13=r/9 +8
    6·1 answer
  • In the inequality -9 ≤ 9, which number appears farther left on a number line and why?
    10·2 answers
  • Expand and simplify (x+2)(x-5)
    11·1 answer
  • Find the measure of angle 3.
    15·1 answer
  • This is a repost since i forgot the photo on the last one help plz
    7·2 answers
  • Shannon swam 100 meters in 56.24 seconds. Rick swam 100 meters
    6·1 answer
  • Adam had $27 to spend on 3 beakers for his science class. After buying them, Adam had $6 left. How much did each of the beakers
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!