1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neko [114]
2 years ago
6

A washer and dryer cost a total of $1280. The cost of the washer is three times the cost of the dryer. Find the cost of each ite

m. Cost of washer: $ Cost of dryer: $
Mathematics
1 answer:
nexus9112 [7]2 years ago
7 0

Answer:

Dryer = 320

Washer = 960

Step-by-step explanation:

Washer + Dryer = 1280

Let,

Dryer = x

Washer = 3x

3x + x = 1280

4x = 1280

x = 320

Washer = 3x = 3(320)=960

960 + 320 = 1280

Thus,

Dryer = 320

Washer = 960

<u><em>~lenvy~</em></u>

You might be interested in
Ricky types at a rate of 68 words per minute. The equation w = 68m can be used to find w, the number of words he has typed after
algol [13]

Answer:

2380

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
4(x+3)= -24<br><br> solve for x
san4es73 [151]
See attached.

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Did i get this right? if not could you tell me what it is.
barxatty [35]
Let’s simply step-by-step.
-9+1/4x-6-1/8x
=-9+1/4x+-6+-1/8 x
COMBINE LIKE TERMS:
=-9+1/4 x + -6 + -1/8 x
=(1/4 x + -1/8 x) + (-9+-6)
Answer
=1/8x -15
5 0
3 years ago
60 points to who answers with the work pls!!
Shkiper50 [21]

Answer:

Try c am sure it is correct

4 0
3 years ago
Beth wants to paint the four walls of her rectangular bedroom. Her room is 10 feet wide, 13 feet long, and 8 feet high. She will
Marat540 [252]

Answer:The answer is 1040

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • There are 1,500 students in a school. 65% are girls. How many girls are there in the school?
    10·2 answers
  • Between Monday and Tuesday, Henry swam a total of 4 3⁄9 miles. If he swam 2 7⁄9 miles on Monday, how many miles did he swim on T
    14·1 answer
  • How do you simplify -5x-x+14x-3x
    6·2 answers
  • 6. Sue has 18 homework problems. She has 3 times as many problems as John. Which equation shows how many problems John has (j)?
    5·2 answers
  • Which quantity is proportional to 15⁄3?
    7·2 answers
  • Five times a number minus 12 is 92. what is  the number
    9·2 answers
  • Which expression is equivalent to the given expression?
    9·1 answer
  • The following table shows the number of classes that each teacher in the math department at Wilburton High School teaches. Find
    6·1 answer
  • -x + 4 = -9 Solve the equation.
    7·2 answers
  • Fred had $301 to spend on 8 books. After buying them, he had $13. How much did each book cost? <br>​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!