1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shutvik [7]
2 years ago
15

A 5.2 pound package of chicken costs $11.90. What is the cost per pound?

Mathematics
1 answer:
Law Incorporation [45]2 years ago
4 0

Answer:

$2.29

Step-by-step explanation:

1. Divide $11.90 by 5.2

2. 11.90➗5.2 = 2.88 but you round the number so it will be 2.29

Hope this helps :)

You might be interested in
Kara has four boy cousins and three girl cousins. Write a fraction to represent the part of her cousins that are girls.
earnstyle [38]

Answer:

it would be 3/7

Step-by-step explanation:

3+4=7 3 cousins out of the seven are girls

6 0
3 years ago
How to calculate square footage of a room?
kenny6666 [7]
You take the height times the width
3 0
3 years ago
Y=-2x-8 rate of change
Shtirlitz [24]
The rate of change is -2
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
URGENT O_O<br><br> Find the roots of the polynomial equation!<br><br> 2x^3+2x^2-19x+20=0
ohaa [14]

The function is

  • y=2x^3+2x^2-19x+20

Graph attached

There is one real zero only

That's-1.047

4 0
2 years ago
(x^5+15x^4+54x^3-25x^2-75x-42)/(x+8)
BaLLatris [955]
Do you want it graph or do you want it solved
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A cruise ship travels 176 miles in 8 hours.<br><br> What is the ship speed?
    11·2 answers
  • Which solid has zero faces, zero bases, zero vertices, and zero edges?
    5·2 answers
  • 5/4=y−14 help meeeee
    8·2 answers
  • Which of the following is the same as 8.4 × 10 to the second power?
    14·2 answers
  • A plant’s growth rate is observed one time per week over the course of 5 weeks. Since the plant is still a seedling in the first
    11·1 answer
  • What is the quotient of 28.32 ÷ 0.24?
    9·2 answers
  • Urgent math question, 10 points for a solve.
    5·1 answer
  • HELPP!!
    6·1 answer
  • Please help me my teacher doesn't know how to teach
    9·2 answers
  • Which is the value of this expression when m=3 and n=-5?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!