1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shutvik [7]
3 years ago
15

A 5.2 pound package of chicken costs $11.90. What is the cost per pound?

Mathematics
1 answer:
Law Incorporation [45]3 years ago
4 0

Answer:

$2.29

Step-by-step explanation:

1. Divide $11.90 by 5.2

2. 11.90➗5.2 = 2.88 but you round the number so it will be 2.29

Hope this helps :)

You might be interested in
11. A jug contains 2 gallons of water. How many quarts of water does the jug contain? ​
s2008m [1.1K]

Answer:

first change 1 gallon into quarts and that will be

4.8038

so 2 quarts = ? cross multiply ans the answer u will get is 9.6076

5 0
2 years ago
Algebra:please answer #1 and show work
Novay_Z [31]
So 12 mins to 600 feet
35 mins=1900 feet
find the slope which is change in top over change in bottom (aka slope) so to find do
(y1-y2)/(x1-x2)
we want, per minute, so put the time as x1 and x2
x1=12
y1=600
x2=35
y2=1900
subsitutte
(600-1900)/(12-35)=-1300/-23=56.5 per minute
the answe ris 56.5 feet per minute or the last answer
4 0
3 years ago
Pls anwer this qestion it is worth 30 points
Sveta_85 [38]

Answer:

49

Step-by-step explanation:

25b² + 70b + ....

( 5b + 7)² = 5×5b² + 2×5×7b + 7×7 = 25b² + 70b + 49

6 0
2 years ago
What is the value of 4x−8(2−x) , when x=−1/4
slava [35]

Answer:

-19

Step-by-step explanation:

4x-8(2-x)

4x-16+8x

12x-16

12(-1/4)-16

-12/4-16

-3-16

-19

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The number line below represents 1 kilometer. What part of the number line represents 6/8 kilometer?
Nikitich [7]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

You have -5 1/2 to find the complete opposite all you have to do is take away the negative sign and find the number on the number line.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Two positive improper are multiplied. Is the product sometimes, always, or never less than 1? EXPLAIN.
    13·1 answer
  • An object moves on a conveyor belt at a speed of 60 inches per second. Explain how you could conver the speed to feet per minute
    9·1 answer
  • Does geometry nation help a lot with geometry eoc? Or the textbook helped more?
    11·1 answer
  • the Law of Detachment and the Law of Syllogism to draw a conclusion from the given statements:Franz is taller than Isabel. Isabe
    13·1 answer
  • Paul overdrew his bank account by $50, deposited $100, and wrote a check for
    5·1 answer
  • Which set of shapes contains members that are always similar to one another?
    9·2 answers
  • Help with this one!<br><br><br> Show steps pls :)
    6·1 answer
  • DONT FORGET TO GRAPH IT!! ALL QUESTIONS THAT DONT ANSWER MY QUESTION, WILL BE REPORTED!
    6·1 answer
  • The cost of K-12 education per student was $2200 in 1978 and increased to $10,300 in 2008. (Source: Department of Education). (a
    5·1 answer
  • Look at the photo I’m about to have to math class i need help! I’ve got 15 mins!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!