A 5.2 pound package of chicken costs $11.90. What is the cost per pound?
1 answer:
Answer:
$2.29
Step-by-step explanation:
1. Divide $11.90 by 5.2
2. 11.90➗5.2 = 2.88 but you round the number so it will be 2.29
Hope this helps :)
You might be interested in
Answer:
it would be 3/7
Step-by-step explanation:
3+4=7 3 cousins out of the seven are girls
You take the height times the width
The function is
Graph attached
There is one real zero only
That's-1.047
Do you want it graph or do you want it solved