1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
prisoha [69]
2 years ago
8

the output of a process is valued at $110 per unit. the cost of labour is $50 per hour including benefits

Business
1 answer:
yaroslaw [1]2 years ago
5 0

Based on the labor cost, and output of the process, the multifactor productivity for the week is 3.06.

<h3>What is the multifactor productivity for Week 1?</h3>

This can be found by the formula:

= Cost in week 1 / Value of output in week 1

Cost in week 1:

= Labor + Material + Overheads

= 12,195 + 21,392 + 8,546

= $42,133

Value of product:

= 110 x 1,173 units

= $129,030

Multifactor productivity is:

= 129,030 / 42,133

= 3.06

Find out more on multifactor productivity at brainly.com/question/17550779.

You might be interested in
An increase in the price of poultry would lead to__________
elixir [45]

Answer:

c.a decrease in quantity demanded of poultry and an increase in the demand for fish.

Explanation:

The law of demand states that the higher the price , the lower the quantity demanded and the lower the price, the higher the quantity demanded.

Following from the law of demand, if the price of poultry increases, the quantity of poultry demanded would fall.

Because fish and poultry are subsituites goods, if the price of poultry increases, the demand for fish would increase.

I hope my answer helps you.

6 0
3 years ago
Because Mike is only accountable for the $20,000 he invested in his friend Matt's company, the
Arlecino [84]
The answer is limited liability partnership
7 0
3 years ago
The consumer price index is the:
Dmitry [639]

Answer:

B. cost of a market basket of goods and services typically consumed in the current period.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 2019, Bonita Industries sold 3000 units at $1000 each. Variable expenses were $700 per unit, and fixed expenses were $780000.
solniwko [45]

Answer:

Bonita’s break-even point in units for 2020 is 812.50 units.

Explanation:

Break-even point in units refers to the number of units of commodity that must sold by a company in order for its cost to be equal to revenue and therefore make no profit but also no loss. This can be determined for Bonita Industries as follows:

Selling price in 2020 = Selling price in 2019 * (100% - Percentage cut in selling price) = $1,000 * (100% - 40%) = $1,000 * 96% = $960

Variable expenses = $700

Fixed expenses = $780,000

Contribution per unit = Selling price in 2020 - Variable expenses = $960 - $700 = $260

Bonita’s break-even point in units for 2020 = Fixed expenses / Contribution per unit = $780,000 / $960 = 812.50 units

Therefore, Bonita’s break-even point in units for 2020 is 812.50 units.

8 0
3 years ago
Bank ABC has checkable deposits of $415 million and total reserves of $50 million. The required reserve ratio is 9 percent. The
umka21 [38]

Answer:

$12,650,000.

Explanation:

Reserves is the total amount of a bank's deposit that is not given out as loans

Reserves = Deposits - outstanding loans

Required reserves is the percentage of deposits required of banks to keep as reserves by the central bank

Required reserves = reserve requirement x deposits

0.09 x 415 million = 37.35 million

Excess reserves is the difference between reserves and required reserves

50 million - 37.35 million = 12.65 million  

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of these statements is true? Group of answer choices
    15·1 answer
  • Who is responsible for the preparation and integrity of the financial statements?
    11·1 answer
  • If Sheridan Company issues 7500 shares of $10 par value common stock for $375000, the account Paid-in Capital in Excess of Par V
    13·1 answer
  • When consumers decide to purchase a music CD from Amazon, the company's website often suggests that consumers purchase an additi
    9·1 answer
  • JCS Incorporated experienced the following transactions during its first year of business. The company purchased $16,000 of merc
    5·1 answer
  • An office management firm has developed a system for efficiently organizing small medical and dental practices both through prop
    14·1 answer
  • Sweet Dreams sells 15,000 pillows per year for $25 per unit. Variable cost per unit is $14. Sweet Dreams wants to improve custom
    14·1 answer
  • Evening Star, Inc. produces binoculars of two quality levels: field and professional. The field model requires eight direct-labo
    13·1 answer
  • In a closed economy with only lump-sum taxation, if the marginal propensity to consume is equal to 0. 75, a $70 billion increase
    6·1 answer
  • - Why do so many people still sign up for overdraft protection when it is not always ?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!