1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
romanna [79]
2 years ago
13

This question is too hard

Mathematics
2 answers:
Aleonysh [2.5K]2 years ago
4 0

Answer:

7.50 is the answer to the question

olchik [2.2K]2 years ago
4 0

Answer:

$7.50 for 3 bottles of water.

Step-by-step explanation:

It is given that 4 bottles of water costs $10. Find the unit price per bottle of water, by simply dividing 4 from both the bottle of water as well as the cost:

(4 bottles of water/$10)/(4/4) = (1 bottles of water/(10/4)) = 1 bottles of water/2.5

Each bottle costs $2.50

Check. Multiply the unit price per amount of units bought:

2.50 x 4 = 10

Next, find the unit price for 3 bottles. Multiply the unit price with the amount of bottles bought:

$2.50 x 3 = $7.50

$7.50 is your answer.

~

You might be interested in
What is the slope of the line y = -2?
rjkz [21]

Answer:

slope= 0

Step-by-step explanation:

it's a horizontal line

4 0
3 years ago
I need help on this may you help
HACTEHA [7]

Answer:

should be 63

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Find y<br>Solve the simultaneous <br>equations<br><br><br>3x + 2y = 27 3x - Y = 9<br>​
lutik1710 [3]

Answer:

y = 6

Step-by-step explanation:

To find y, we need to eliminate x in this system of equations:

3\cdot x + 2\cdot y = 27 (1)

3\cdot x - y = 9 (2)

From (1) and (2):

x = \frac{27-2\cdot y}{3}

x = \frac{9+y}{3}

Then, we equalize both expressions and solve for y:

\frac{27-2\cdot y}{3} = \frac{9+y}{3}

27-2\cdot y = 9 + y

3\cdot y = 18

y = 6

6 0
3 years ago
SOMEONE PLEASE HELP ME ASAP PLEASEEE!!!​
JulsSmile [24]

Answer:

m-9

Step-by-step explanation:

12-9= 3

14-9= 5

18-9= 9

27-9= 18

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
25 Points! Midterm Today! Can anyone help with this problem?
Andrews [41]
I really do wish I could help But I’m not sure I tried to figure it out and i just can’t get it
6 0
4 years ago
Other questions:
  • The value of a collector’s item is expected to increase exponentially each year. the item is purchased for $500. after 2 years,
    5·1 answer
  • What is the pattern in this sequence?
    15·2 answers
  • -5=(-6)+x/4 Help please and Ty with work :)
    13·1 answer
  • HEO asap 8th grade math
    14·2 answers
  • How do you round the numbers 33 and 89 to estimate there sum
    5·1 answer
  • Identify the correct two-column proof. PLEASE HELP ASAP!! I need to raise my geometry grade!!
    5·1 answer
  • Janine, who bought $15 worth of makeup, spent $6 less than Leah spent
    14·2 answers
  • Which of the following square roots is best represented by Point A?<br> A<br> 3<br> 4
    9·1 answer
  • The table represents the couple y,cubic units,of a cube with side length of x units . True or false this table represents a line
    12·1 answer
  • The growth rate of the sunflower from day 14 to day
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!