1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Klio2033 [76]
2 years ago
6

One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart. If you need two gallons, which store s

hould you buy from?
Mathematics
2 answers:
lorasvet [3.4K]2 years ago
8 0
It will be $3.75 for two gallons

kompoz [17]2 years ago
6 0
$3.00 x 2 = $6.00
$0.80 x 4 = $4.80
The second store is better to buy from
You might be interested in
I need help on this please. Don't answer if you don't know, Thanks
lyudmila [28]

Answer:

I think you can find these answers online...

A good website that I used to use for books like these was www.slader.com, but it might not have everything.

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
How can you determine if a triangle is a right triangle given the 3 side lengths?
sveta [45]

Answer:

To know that a triangle is right angled triangle we will have to apply pythagoras theorem to verify it

Like length 3, 4 and 5 are leghts of right angled triangle

5 0
2 years ago
Julio can buy a box of 20 pencils<br> for $2.80. What is the unit rate in<br> dollars per pencil?
Mice21 [21]

Answer:

$0.14

Step-by-step explanation:

When you divide the cost of pencils to the amount the pencils is the amount of each pencil.

3 0
2 years ago
Factor x^2 + 12x + 36
larisa [96]

Answer:

(x + 6 )(x + 6 )

2 numbers to add to 12 but also multiply to get 36

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with first question
weeeeeb [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

4^2= 4 x 4 =16

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression is the same as 1/8 of 3?
    14·2 answers
  • What is the vertex of the graph of y + 2x + 3 = –(x + 2)^2 + 1?
    15·2 answers
  • If 0 is an acute angle and sin 0 = 1/2 then cos 0 =
    7·1 answer
  • The original amount is 44 photos then he took 25 more photos in 6 days.What is the rate
    10·1 answer
  • Solve for X if MN =81<br> A)9<br> B)10<br> C)11<br> D)12
    11·1 answer
  • Write a decimal that represents the value of one 1 bill and 5 quarters
    15·2 answers
  • Write in slope intercept form an equation of the line that passes through the point (g,h) with slope j
    14·1 answer
  • Paguei 74,00 por uma bolsa e uma sandália. A bolsa foi 23,00 mais barato q a sandália. Qual o preço da sandália?
    6·1 answer
  • Please help I’ll give brainliest
    15·2 answers
  • Which is the preferred measure of spread for a data set with outliers?
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!