1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Klio2033 [76]
3 years ago
6

One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart. If you need two gallons, which store s

hould you buy from?
Mathematics
2 answers:
lorasvet [3.4K]3 years ago
8 0
It will be $3.75 for two gallons

kompoz [17]3 years ago
6 0
$3.00 x 2 = $6.00
$0.80 x 4 = $4.80
The second store is better to buy from
You might be interested in
Jordan bikes at a speed of 8 2/3 mph. How many miles will he bike in 45 minutes?
muminat

Answer:

390 miles

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Y=x^2-5x+11<br> Find vertex form
Marat540 [252]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

The answer to life the universe and everything is 42

8 0
2 years ago
In what direction will this arrow point after it is rotated 270 degrees counterclockwise
algol13

It will be facing right...---------->


3 0
3 years ago
Is f(x)=x^3 an odd function
klasskru [66]
It is even! hope this helps! 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 8.362 rounded to the nearest hundredth?
Aleksandr [31]

Answer:8.300

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A simple random sample is free from any systematic tendency to differ from the population from which it was drawn.
    10·1 answer
  • Jane wants to add chocolate chips to her trail mix. A 3-pound bag of chocolate chips costs $3.22. What is the unit price?
    8·2 answers
  • Drag the tiles to the correct boxes to complete the pairs. Not all tiles will be used. Quadrilateral ABCD is transformed to crea
    6·1 answer
  • Sam needs to drive 19 miles to work. So far, he has driven 3.7 miles. How many more miles must he drive?
    11·2 answers
  • Use the properties of vertical angles to find the value of x.
    8·2 answers
  • What does q equal<br><br> PLS ANSWER FAST
    9·1 answer
  • Question #8 help me plz
    6·1 answer
  • The area of a rectangle is 3/5 square meter. The width is 2/5 meter. A. What is the length of the rectangle? Write your answer a
    6·1 answer
  • 0.1 is 1/10 of what??///
    9·1 answer
  • Ashley received a $24 discount on a radio she bought for $98.00. What is the percent of discount she saved?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!