1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
2 years ago
14

Answer correctly with good explanation. Please and thank you

Mathematics
1 answer:
Kaylis [27]2 years ago
8 0

Answer:

The cost is $352.80

Step-by-step explanation:

step 1. 14 * 12 = 168 ----> find out the area (base times height)

step 2. 168 * 2.10 = 352.80 -----> multiply the area with the cost of per square foot of the carpet

I hope this helped :))

You might be interested in
Printer allows for optional settings with a panel of six​on-off switches in a row. how many different settings can she select if
Leokris [45]

There are 2×2×2×2×2×2 = 2⁶ = 64 possible settings.

_____

Each switch can be in 2 positions, and for each of those, the other switches can have all possible settings. 1 switch has 2 settings. 2 switches will have 2×2 settings. 3 switches will have 2×2×2 settings.

6 0
3 years ago
HELP WILL MARK BRAINLIEST!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 98 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Allisa [31]

Solution:

Find the LCM of 40 and 30 = 2

12:00 + 2 hours = 2PM

Final Answer:

They will ringt together at 2PM

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What algebraic expression could represent the average of 2x, x + 3, and 6x?
Gre4nikov [31]

Answer:

(5x = 2 = 3 +8a

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Robert gets a lone from his bank. he agrees to borrow £6000 at a fixed annual simple interest rate of 7%. He also agrees to pay
Natali5045456 [20]

Answer:

£10200

Step-by-step explanation:

£6000x7%= £420

£420x10= £4200

£6000+£4200= £10200

4 0
3 years ago
Which of the following is most likely the next step in the series.
olga2289 [7]

Answer:

I think a is the answer of this question

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • N-3-4n=21 <br> ( please solve)
    14·2 answers
  • Justin spent half of his Christmas money on a pair of shoes to earn some money he worked at Bojangles and earn $32 if he ended t
    15·1 answer
  • How many weeks would it take Mai's family to finish 3 gallons of milk? Use one of the unit rates you found to solve.​
    13·1 answer
  • How can i find the weight of the moon?
    8·1 answer
  • Fund Raising. Suppose you have signed up for a bike-a-thon to raise money for charity. One person is sponsoring you at a rate of
    10·1 answer
  • In​ 2000, the population of a country was approximately 5.99 million and by 2069 it is projected to grow to 12 million. Use the
    10·1 answer
  • Identify the domain and range for (1,4) (2,5) (0,6) (1,7) (2,8)
    14·1 answer
  • I need some help solving these​
    5·2 answers
  • Least to greatest 3.72 3.729 43/8 67/20
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!