1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sammy [17]
1 year ago
13

I need help please I need help please ​

Mathematics
2 answers:
umka21 [38]1 year ago
8 0

Answer:

1/8 of the class voted for the nature park

Step-by-step explanation:

there is only 1/4 votes left because 3/4 voted for the museum. 1/8 is half of 1/4. So the answer must be another 1/8 to equal 4/4 or 1.

Please mark as brainliest

polet [3.4K]1 year ago
6 0
1/8 because 1/8x2 is 1/4 and it would take 1/4 to include the entire class
You might be interested in
Carlos buys 3 gallons of juice for a party. What is the greatest number of cups of
gtnhenbr [62]

Answer:

48

Step-by-step explanation:

1 gallon=16 cups. So, 3x16=48 cups.

3 0
2 years ago
Find the midpoint of the line segment with end coordinates of: ( 2 , 1 ) and ( 4 , 5 )
Valentin [98]

Step-by-step explanation:

x1=2. y1=1. x2=4. y2=5

by midpoint formula,

2+ 4/2 = 6/2 =3

1+5 /2 =6/2 = 3

therefore,the midpoints are (3,3)

<h2>Hope this helps :></h2><h2></h2><h2>From Cambridge</h2><h2></h2><h2>Please give brainliest</h2>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an addition problem that has the sum of 1- 3/5 and the two addends must have different signs
Galina-37 [17]
6 + (-4 2/5) = 1 3/5 <==
3 0
3 years ago
What is the median of the data set?
Artist 52 [7]

Answer:

11.7

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If 8 packs of gum cost $9.48. What is the unit cost?
Kitty [74]

Answer:$1.185

Step-by-step explanation:

8 gum cost $9.48

1 gum cost 9.48/8=1.185

Unit cost is $1.185

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Your firm wants to investigate how much money the typical tourist will spend on their next visit to New York. How many tourists
    11·2 answers
  • Which is an equivalent equation solved for r?
    11·2 answers
  • Crystal is writing a coordinate proof to show that the diagonals of a parallelogram bisect each other. She starts by assigning c
    6·2 answers
  • Please help me solve for x
    7·1 answer
  • Can someone who is good at math help me plssssss
    13·1 answer
  • Neelam’s team had a mean score of 150 in the 4 games his team played this season. Alanoud’s team had a mean score of 80 in the 6
    9·2 answers
  • Hiya how r u <br> Plz answer this question and explain<br> ☃️
    9·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP !!!!!!
    12·1 answer
  • What is a solution of the inequality shown below? -6 + b ≥ -6​
    6·2 answers
  • Can any of you math wiz help me I am having trouble.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!