1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentinak56 [21]
3 years ago
10

A jar of jelly that weighs 4.25 Oz cost $2.89 what is the cost of 1 oz of jelly

Mathematics
1 answer:
Hitman42 [59]3 years ago
7 0
In order to find the cost of one ounce, you need to first find the unit rate. This means divide $2.89 by 4.25, giving you .68 as your final answer. Hope I helped :)
You might be interested in
Is there several ways to list the partial products of 35x7
Galina-37 [17]
Not really 

30x7=210
5x7=35
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of x in 6-3x=5x-10x+12
Alexus [3.1K]
3 is the right answer
5 0
3 years ago
What is the area of a trapezoid that has bases of 1 1/4 feet and 14 inches and a height of 3 inches? 43.5 in. 2 87 in. 2 22.9 in
PolarNik [594]
The area of a trapezoid is the average of the bases times the height, mathematically:

A=h(b1+b2)/2, in this case:

A=3(1.25ft(12in/ft)+14)/2

A=3(29)/2

A=43.5 in^2


4 0
3 years ago
Find the measure of the missing angle <br> Answer: a=
statuscvo [17]

Answer:

C + 88 = 180

-88         -88

C and B = 92

Since C is vertical to B that means both values are the same. Therefore the values of c and b is 92 degrees.

6 0
3 years ago
Subtract. (−9.6x+7)−(7.3x−9) Enter your answer, in simplified form, in the box.Can somebody help me with this equation?
ZanzabumX [31]
-16.9x + 16 is the correct answer. You have to remove the parentheses, collect the like terms, and then simplify.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Whats the difference between a parallelogram and a rectangle.
    5·1 answer
  • Help! Asap! Explain why dividing by a fraction results in the same answer as multiplying by its reciprocal.
    8·1 answer
  • Natalia is drawing a rectangle. She wants the width to be at least 10 inches and the perimeter to be no more than 72 inches. A.)
    12·1 answer
  • Find the sum 2n^3 +4n^2-7 and -n^3-8n-2
    8·2 answers
  • Please help.. with 6 &amp; 15 ​
    8·1 answer
  • Can someone please help me on 7
    8·2 answers
  • Which statement about the linear parent function is true?
    8·1 answer
  • There are 17 cows, 29 goats and 44 chickens on a farm. What fraction of the animals are goats?
    11·1 answer
  • The graph shows the relationship between the total cost,
    8·1 answer
  • PLEASE HELP SKJSDLFSKDJF
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!