1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
geniusboy [140]
2 years ago
10

Assuming that the families use the same appliances in the same way, who spends more to run these appliances in a given 30 day pe

riod and by how much? a. the reed family spends $13.80 more than the merrill family. b. the reed family spends $0.46 more than the merrill family. c. the merrill family spends $58.80 more than the reed family. d. the merrill family spends $18.60 more than the reed family.
Mathematics
1 answer:
svetoff [14.1K]2 years ago
8 0

The family who spends more to run these appliances in a given 30 day period is given by: Option A: The reed family spends $13.80 more than the merrill family.

<h3>How to interpret integral multiplication?</h3>

Suppose that there are two positive integer numbers( numbers like 1,2,3,.. ) as a and b

Then, their multiplication can be interpreted as:

a \times b = a + a + ... + a \: \text{(b times)}\\\\a \times b = b + b +... + b \: \text{(a times)}

For example,

5 \times 2 = 10 = 2 + 2 + 2 + 2 + 2 \: \text{(Added 2 five times)}\\or\\5 \times 2 = 10 = 5 + 5 \: \text{(Added 5 two times)}

For this case, the missing table for expenses of both families is:

Reed Family                                                   Appliances                

Gas range                                                  5 cents per day            

Gas dryer                                                   1 load per day-10 cents per load

Electric water heater                                90 cents per day

Typical later model refrigerator               16 cents per day

Total cost per day                                      5+10+90+16= 166 cents = $1.21

Merrill Family                                                Appliances

Electric range                                            13 cents per day

Gas dryer -                                                 1 load per day 10 cents per load

Gas water heater                                      40 cents per day

Energy Star-labeled refrigerator              12 cents per day

Total cost per day                                    13+10+40+12 = 75 cents = $0.75

Since each of them used these appliances for 30 days, so we get:

  • Case 1: Expense by Reed Family in 30 days:

Expense in 30 days = 30 \times expense per day

Expense in 30 days = 30 \times 1.21 = \$36.3

  • Case 2: Expense by Merrill Family in 30 days:

Expense in 30 days = 30 \times expense per day

Expense in 30 days = 30 \times 0.75 = \$22.5

So, Reed family spent more.

The difference is $36.3 - $22.5 = $13.80

Thus, the family who spends more to run these appliances in a given 30 day period is given by: Option A: The reed family spends $13.80 more than the merrill family.

Learn more about multiplication here:

brainly.com/question/26816519

You might be interested in
Make q subject in formula<br> t=q/2 + 5
shusha [124]

Answer:

q = 2(t - 5)

Step-by-step explanation:

t =  \frac{q}{2}  + 5 \\ \\  t - 5 =  \frac{q}{2}  \\ 2(t - 5) = q

<em>hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>helps</em><em> </em><em>you</em><em>.</em>

<em>Have</em><em> </em><em>a</em><em> </em><em>nice</em><em> </em><em>day</em><em>!</em>

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The equation y = 1.9 x can be used to determine the total weight in pounds, y, of the number of paperback books in the first pri
dedylja [7]

Answer:

280

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
It takes a printer 10 hours to print the class schedules for all of the students in a college. A faster printer can do the job i
Naya [18.7K]

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

pretty sure

6 hours is in half and 10 hours is in half add it up and you get 8?

8 0
3 years ago
If KL = LM and KJ = JM, find m ∠KJL<br><br> please, i really need your help!
umka2103 [35]
The triangles are congruent by SAS, so the two angles with 7x and 3x+16 are equal. So

7x=3x+16
4x=16
x=4

So KJL=7(4)=28.
3 0
3 years ago
Kim namjoon...<br><br> anyone army??
vova2212 [387]

Answer:

Er... um... huh?

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jerry gave the cashier $40 to pay for 5 shirts. The cashier gave him$ 9.05 in change. Each shirt costs the same amount. What is
    6·2 answers
  • If you invest $823 at an interest rate of 3% how much money will you have after nine years
    6·1 answer
  • There are 4 brown shoes and 10 black shoes on the floor . Your puppy carries away two shoes on at a time . What is the probabili
    8·1 answer
  • Anyone know how to do this? i dont know how to get the whole angle including 44 and P
    11·1 answer
  • Select the correct answer.<br> Which graph represents a proportional relationship
    14·1 answer
  • 1.242:23 <br><br><br><br> Show ur work
    11·2 answers
  • A company bought New Year's greeting cards to send to its valued customers. Sixty of the cards they sent cost $2.30 each. Thirty
    7·1 answer
  • f(x) = 2<img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%5E%7B2%7D" id="TexFormula1" title="x^{2}" alt="x^{2}" align="absmiddle" class="latex
    13·1 answer
  • Solve the inequality and graph the solution on the line provided. -20+5x &gt;5
    11·1 answer
  • There are 96 strawberries in a basket. Each of the 12 children received an equal number of strawberries. Which equation gives s,
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!