1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
1 year ago
11

40% of the students ordered a year book there were 400 students.how many students ordered a yearbook.

Mathematics
2 answers:
Keith_Richards [23]1 year ago
7 0
400 divided by .40. the answer is 160
Scilla [17]1 year ago
6 0

160 students ordered a yearbook.

Step-by-step explanation:

Batman, cross multiply 400×40 then divide by 100 and you get your answer.

You might be interested in
Use the diagram to name the included angle between the given pair of sides.
OverLord2011 [107]

Answer:

1 sas 2 sas 3 asa 4 sas 5 ssa 6 ssa

3 0
3 years ago
Can someone please help me:)
Naddika [18.5K]
For a translation 4 units down you would subtract 4 from each y value and 5 units right you would add 5 to each x value.
Your resulting points would be.
A'(-1,1), B'(-1,-2), C'(3,-2), D'(3,2)
4 0
3 years ago
If 3 dice are rolled at the same time, what is the probability of all 3 dice showing even face
Bezzdna [24]
Total possible outcomes of 3 dice = 6 x 6 x 6 = 216

Total number of ways for all 3 to show even numbers:
222
224
226
242
244
246
262
264
266
.
.
etc.    There 27 of them.

Probability = 27 / 216 = <u>1/8</u> = 12.5 percent .
5 0
2 years ago
4. (01.02 MC)
sleet_krkn [62]

Answer:

It is A [1st option]

Step-by-step explanation:

Use process of elimination.

The last 2 would not work since 3^0 is 1 not 0.

Then you can eliminate the 2nd option as it says 2^3^2 is 2^5 which is wrong... it would be 2^6

Therefore, it is A

5 0
2 years ago
jenny went to mall with $120 in her wallet. spent $25.65 on a shirt $4.58 on a snack . how much money does she left
V125BC [204]
She started off with 120 then spent 25.65 on a shirt then 4.58 on a snack
25.65 and 4.58 are the numbers that you have to add together then subtract from 120.
so 25.65+4.58=30.28
So then you subtract 30.28 from 120 and get 89.72
She has $89.72 left over
Hope I helped :)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is slope of the line here ???
    14·1 answer
  • ____&amp; of 200 miles is 150 miles
    9·1 answer
  • What is the sum of the geometric series in which a1 = 7, r = 3, and an = 1,701?
    7·1 answer
  • Using two normal dice, what is the probability of rolling numbers that add up to 3?
    12·1 answer
  • If f(x) = x3 + 4x and g(x) = -2x + 1, then f(g(3))= ?
    12·1 answer
  • What addition expression is equivalent to<br> 3-(-7)?
    11·2 answers
  • the cost of a 12-ounce bag of cashews is $5.86 what is the cost per ounce of the cashews to the nearest penny
    12·2 answers
  • H U R R Y HELP ME IM FAILING
    13·2 answers
  • Helpppp!! right answer only pleaseee
    10·2 answers
  • PLease help me <br> (put your answer in my comments please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!