Answer:
1) Mutually exclusive
2) Overlapping or inclusive
The unit rate is $1.59 per pound of coffee
Answer:
Option B.
Step-by-step explanation:
The given expression is

It can be written as
![[\because \sin (30^\circ)=\dfrac{1}{2}]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Cbecause%20%5Csin%20%2830%5E%5Ccirc%29%3D%5Cdfrac%7B1%7D%7B2%7D%5D)

We know that sin is positive in first and second quadrant.
For first quadrant,

For second quadrant,

So, the required angles are
.
Therefore, the correct option is B.
Answer:
Step-by-step explanation:
The cost = x * (1 + 0.075) = x * 1.075 = 1.075*x
Answer:
Clara
Step-by-step explanation:
wait nvm ignore this answer