1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leno4ka [110]
2 years ago
6

A private not-for-profit entity estimated its Allowance for Contractual Adjustment. During the next year, the hospital found tha

t the actual total of contractual adjustments applied to receivables on hand at the end of the previous year was $4,000 higher than the estimate. How should the difference be reported
Business
1 answer:
cupoosta [38]2 years ago
8 0

A private not-for-profit entity estimated its Allowance for Contractual Adjustment. During the next year, the hospital found that the actual total of contractual adjustments applied to receivables on hand at the end of the previous year was $4,000 higher than the estimate. How should the difference be reported

You might be interested in
Investor perception on the risk of bonds will raise their desired return.
faust18 [17]

The statement, investor perception on the risk of bonds will raise their desired return is true.

The higher an investment's risk, the greater its potential returns should be. By contrast, a very safe and low-risk investment should generally offer low returns. So, this investor perception will raise the desired return of the risk of bonds.

Generally, the higher the potential return of an investment, the higher the risk. Thus, there is no guarantee that you will actually get a higher return by accepting more risk. In this matter diversification is useful.

Hence, you can minimize the risk by making sure the company's bond you own is not a high risk company with a high probability of paying back.

To learn more about risk of bonds here:

brainly.com/question/14850768

#SPJ4

3 0
2 years ago
On January 1, 2012, Coronado Industries purchased for $762000, equipment having a useful life of ten years and an estimated salv
kari74 [83]

Answer:

$45,800

Explanation:

Coronado Industries

Cost of Equipment $762,00

Accumulated Depreciation

( $762,000 - 45,000 ) /10*9 years

=$717,000/10×9 years

=71,700×9 years

=$645,300

Therefore Dec 31,2012 book value of equipment will be:

= $762,000 - $645,300

= $116,700

Equipment sold $162,500

The gain to be recognize will be

= $162,500 - $116,700

= $45,800

1 January ,2012 to 31 December,2020 will give us 9 years

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
JLK is a partnership that was formed two years ago for the purpose of creating new fad items and distributing them directly to c
arsen [322]

Answer:

The correct answer is E. Initial public offering.

Explanation:

An Initial Public Offering (IPO) is an equity offering where a <u>private company</u> or '<u>issuer</u>' decides to <em>go public for the first time</em>. This is a big step for companies to raise capital through public investors, get access to better and more credit and further grow a company. To go through with an IPO, a company must meet the requirements of the Securities and Exchange Comission (SEC).

The process is made with the help of one or more <u>investment banks</u> that act as <u>underwriters</u>. Underwriters take care of the offering from the beginning to the end of the IPO by preparing documentation, providing proposals on selling price, amount of shares & timeframe for the market offering, marketing campaigns and going through the issuing process.

5 0
3 years ago
Why do you think effective planning is necessary in achieving our objectives?
MakcuM [25]

Answer:

yes by planning we can be success and can get instructions oursrlves

8 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Julie plans on taking out student loans to pursue her college education in teaching. Should Julie take out a private loan or a f
    12·1 answer
  • Witch is true about stock
    14·1 answer
  • Scott Equipment produces​ high-quality soccer balls. If the fixed cost per ball is $ 3 when the company produces 15 comma 000 ​b
    14·1 answer
  • Finish this sentence... I believe car loans are
    5·1 answer
  • The per-unit cost of an item is its average total cost (= total cost/quantity). suppose that a new cell phone application costs
    6·1 answer
  • When you hire an employee, he or she must complete Form I-9. This form
    7·1 answer
  • Buy working in a series of Positions with increasing responsibilities
    14·1 answer
  • DTO, Inc., has sales of $15 million, total assets of $12.6 million, and total debt of $5.6 million. Assume the profit margin is
    9·1 answer
  • a(n) is a situation in which at least one party involved in a negotiation beleives that reachin an agreement is not
    12·1 answer
  • funds are created when individuals or organizations contribute resourcesto a trust with the agreement that principal and/or inco
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!