1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ghella [55]
2 years ago
13

4 Suki watches a movie and eats a snack afterward. The movie starts at 7:15 PM

Mathematics
1 answer:
Olin [163]2 years ago
6 0
<h2>Answer:</h2>

25 minutes long

<h2>Explanation:</h2>

Hope this helps!

Ok so we know that the movie starts at 7:15 PM. The duration of the movie is 1.5 hours long. She begins eating her snack after the movie which, sense 7:15 plus 1.5 hours is 8:45, is 8:45. She finishes her snack at 9:10. What is the difference between 9:10 and 8:45?

For me, the easiest thing to do we would be to add a half hour (30 minutes) to the 8:45. This gets 9:15. Since 9:15 is past 9:10, I subtract the difference to get 5 minutes. I then take the 30 minutes I added to the 8:45 and subtract the 5 minutes that it went over to get 25 minutes. This is the easiest way to get the answer in my opinion. Sorry if this could not be of help to you!

Diagram to better understand maybe? (I did the best I could with this lol)

                                              x (the 25 minutes you found once you solved it)

                                                                                      ^

7:15 PM ----------------------------- 1.5 hours later----------------------------------- 9:10 PM

^                                                          ^                                                            ^

Time the movie started          Movie length             When she finished eating

<h2>♡ I am so proud of you! You are doing amazing and you are glowing! Keep up the great work and have a good day! ♡</h2>
You might be interested in
Solve.<br> 7 + (42 - 5)- O<br> 12<br> 4"<br> 12<br> 16<br> Done
neonofarm [45]

Answer:

Step-by-step explanation:

Here you go mate

Step 1

7+(42-5)-0  Equation/Question

Step 2

7+(42-5)-0  Simplify

7+37+(-0)

44+(-0)

44+0

Step 3

44+0  Add them

answer

44

Hope this helps

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of (-7, 0), (-7, -6)?
Bess [88]

Answer:

A line passes (-7, 0), (-7, -6).

These two passed points have same x-component (x = -7).

=> This is the line which has equation: x = -7.

This is a vertical line (parallel with y axis) and the slope is undefined.

Hope this helps!

:)

3 0
3 years ago
Si en 1950 el 30% de la población global, alrededor de 700 millones de personas habitaban
kramer

Answer:

zonas urbanas =>  30  % de la poblacion => 700 millones

poblacion total =>  100 % de la poblacion =>   x      =>  2333.3 millones

poblacion rural => 70% de la poblacion => x - 700  => 1633.33 millones

x = \frac{700 \times100}{30} =2333.3

x-700=2333.3-700=1633.33\\

8 0
3 years ago
How does finding the square root of a number compare to finding the cube root of a number? Use the number 64 in your explanation
dimulka [17.4K]

Answer:

To find the cube root of a number is a bit more complicated and in our days is considered impractical, but here is a method explained. Look at the 2nd example scrolling down about 1/3 of the page

If you want to know the concept of square roots and cube roots ?

the square root of a number is that number which when multiplied by itself two times gives us that number

e.g.

√64 = x , so that (x)(x) = 64

and from our multiplication table we know that

(8)(8) = 64 , so that

√64 = 8

the cube root of a number is that number which when multiplied by itself three times gives us that number

e.g.

∛64 = x , so that (x)(x)(x) = 64 , and thus x = 4 because 4x4x4 = 64

so ∛64 = 4

for 9 I wrote Any decimal which terminates is rational

any decimal which has a repeat is rational

any decimal which does not show any repeating decimals and which is never-ending is irrational

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
14. You can buy 20 fluid
poizon [28]

Answer:

24 ounces for 4.80

Step-by-step explanation:

to find unit cost divide price by amount

4.40/20=0.22

4.80/24=0.2

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Please answer as fast as you can.<br> what is 30 + 5(2x -1) + 20
    8·2 answers
  • a parabola has a vertex at the orgin.The focus of the parabola is located at (-2,0).Which is the equation for the directrix rela
    11·1 answer
  • There are three urns that each contain 10 balls. The first contains 3 white and 7 red balls, the second 8 white and 2 red, and t
    12·1 answer
  • A dozen plain hats cost 3.60,what is the unit rate of a hat?
    11·2 answers
  • Gerri spends 1/21 of her money on pencils and 2/21 on paper. What fraction of her money does she spend. Give the answer in simpl
    5·2 answers
  • Help me with this math problem​<br>no h and j
    6·1 answer
  • simplify the following expression by combining like terms. select the most simplified expression; 2 W + 5 W - 6 + 4w ​
    8·2 answers
  • Can anyone please solve this​
    9·1 answer
  • PLEASE HELP (If you can help me with more problems i'll give more points)
    9·1 answer
  • Find the surface area of this triangular prism.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!