Answer for Part A:
Elena makes more money than Jada does. Elena makes $1.40 more than Jada does.
Explanation for Part A:
The equation for Elena tells us that she makes $8.40 per hour. Jada makes $7 an hour. Since 8.4 > 7, Elena makes more money than Jada per hour
Hey there! :)
Answer:
56.7 kg.
Step-by-step explanation:
Use the density formula to solve for the mass:
D = m/V.
Rearrange in terms of mass, or 'm':
DV = m.
Solve for the volume:
0.06 × 0.9 × 1.5 = 0.081 m³.
Plug this into the equation along with the density:
700 × 0.081 = 56.7 kg.
Answer:1/16
Step-by-step explanation:1/4= .25
Divide .25 by 4( for the four students) = .0625
.0625 is equivalent to 1/16
Answer:
2 pounds.
Step-by-step explanation:
We have been given that Luke bought 256 ounces of strawberries. He divided them evenly between 8 different pies. We are asked to find the pounds of strawberries that Luke put on each pie.
First of all, we will convert 256 ounces into pounds.
We know that 1 pound equals 16 ounces. To convert 256 ounces into pounds, we need to divide 256 by 16.

Now we will divide 16 pounds by 8 to find number of strawberries put on each pie.


Therefore, Luke put 2 pounds strawberries on each pie.