1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
2 years ago
13

if a turtle can move 1/7 of a mile every hour, then how many hours would it take for a turtle to go 5 miles?

Mathematics
1 answer:
Lyrx [107]2 years ago
6 0

Answer:

35 hours

Step-by-step explanation:

1 mile would be 7 hours- 7x5=35

You might be interested in
4x + 7 = 23slove this
Juli2301 [7.4K]

Given:

4x + 7 = 23

Let's solve for x.

First Step:

Subtract 7 from both sides

4x + 7 - 7 = 23 - 7

4x = 16

Next Step:

DIvide both sides by 4

\begin{gathered} \frac{4x}{4}=\frac{16}{4} \\  \\ x\text{ = 4} \end{gathered}

ANSWER:

x = 4

4 0
1 year ago
Help pleasee having a bad day,and really stressed out
Virty [35]

Answer:

anything :)))

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can anybody help me im super close to failing math
Lady bird [3.3K]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

-3 1/8 - 2 1/2 is the same as -3 1/2 + -2 1/2

4 0
3 years ago
Why do you think it's important that we always label our units on word problems
MAXImum [283]
Word problems describe a situation where something mathematical can be found out about a system. Often, it's a real-world measurement (like numbers of apples, ages of people, inches, feet, etc.) and usually have more than one object being discussed. 
The answer must be expressed in specific units so the value cannot be confused with other measurements discussed in the problem.
5 0
3 years ago
Katherine wants to classify the quadrilateral below. Select all of the names that apply.
nydimaria [60]
It would be a A. parallelogram, B. Quadrilateral
6 0
3 years ago
Other questions:
  • I dont understand do I multiply four to get the area?
    15·2 answers
  • Please help with these two questions if you can it would really make my day!<br><br> 20 points
    8·2 answers
  • Soup ordinarily priced at 2 cans for .33 cents may be purchased in lots of one dozen for 1.74, what is the savings per a can whe
    5·1 answer
  • a delivery man weighs 200 pounds. he is delivering cartons that each weigh 48 pounds. he wants to know how many cartons he can s
    5·1 answer
  • one pound of swordfish costs as much as 1.5 pounds of salmon. Mrs. O pays $39 for 2 pounds of salmon and 3 pounds of swordfish.
    8·2 answers
  • Ingrid deposit $10,000 in an IRA what will be the value of her investment six years if the investment earning 3.2% per year and
    15·1 answer
  • Answer pls fast<br><br> FIND ALL ANSWERS
    7·2 answers
  • Boubacar went to the store to buy some walnuts. The price per pound of the walnuts
    13·1 answer
  • The quality-control manager of a large factory is concerned about the number of defective items produced by workers. Thirty work
    11·1 answer
  • Which shows the products ordered from least to greatest
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!