1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavel [41]
2 years ago
8

A 10 ounce can of peaches cost $2.40 in a 25 ounce can of peaches cost $4.80 what is the unit price of the 25 ounce can of peach

es
Mathematics
1 answer:
Elina [12.6K]2 years ago
7 0

Unit price = total price / size


unit price for 25 ounce can :


$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce

You might be interested in
What is the fraction in decimal form? 13/20
Marta_Voda [28]
13/20 = 65/100

65/100 = 0.65 

hope this helps
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Joan has 5//13 of a book left to read for school.Joan read 2/13 of a book on Saturday .How many books does Joan have to read
kati45 [8]
Well you would first add 5/13 and 2/13, so 7/13. Then you would subtract 7 from 13. So your answer would be 6/13. Hope that helped!
6 0
2 years ago
Bob saved $36.24.bill saved1/3 as much as bob how much did both boys save?
Rus_ich [418]
I believe they saved 48.32 together because $36.24 divided by 3 is $12.08 and $36.24 + $12.08 = $48.32
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please answer this correctly
PilotLPTM [1.2K]
Answer: 4:38 pm

I hope this help you
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me, im struggling plz
DerKrebs [107]
Quadratic function.
4 0
2 years ago
Other questions:
  • What's 5/12 as a decimal
    12·1 answer
  • Lisa has 12 more stickers than John, and together they have 60 stickers. What is the ratio of the number of Lisa’s stickers to t
    14·1 answer
  • Solve for x:<br><br> 40= x/(−4/7)​<br><br> x=?
    13·2 answers
  • Need help with all these questions.
    5·1 answer
  • 80,531 rounded to nearest thousand
    6·1 answer
  • Please answer question 10
    14·1 answer
  • Marika is training for a race track. she starts by sprinting 100 yards. she gradually increases her distance, adding 4 yards a d
    8·1 answer
  • A triangle has one side that is 5 inches long and another that is 7 inches long. How many different lengths, in inches,are possi
    15·1 answer
  • What is the equation of the line whose graph is shown below?<br> у<br> 8<br> -7<br> х
    5·1 answer
  • PLSS HELP IM CONFUSED ON THIS QUESTION The figure below shows a transversal t which intersects the parallel lines PQ and RS:
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!