Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
Answer:
3.75
Step-by-step explanation:
x2 1-
The correct answer is
2 cents.
let x be the number
seven less than three times a number ==> 3x - 7