A 10 ounce can of peaches cost $2.40 in a 25 ounce can of peaches cost $4.80 what is the unit price of the 25 ounce can of peach
es
1 answer:
Unit price = total price / size
unit price for 25 ounce can :
$4.80 / 25 ounces = $0.192 per ounce
You might be interested in
13/20 = 65/100
65/100 = 0.65
hope this helps
Well you would first add 5/13 and 2/13, so 7/13. Then you would subtract 7 from 13. So your answer would be 6/13. Hope that helped!
I believe they saved 48.32 together because $36.24 divided by 3 is $12.08 and $36.24 + $12.08 = $48.32
Answer: 4:38 pm
I hope this help you