Answer:
Well the options are not copy pasted properly so im just gonna answer the question
Step-by-step explanation:
1 Gallon contains 16 cups,
so 16 cups for 1 day
so for 7 days,
No. of cups = 7 x 16 = 112
so the expression would be,
16 cups x 7 days
Answer:
A = 437 mm²
Step-by-step explanation:
The general formula for the area of a triangle:
A =
, where 'b' is the measure of the base and 'h' is the measure of the height
Given the dimensions of the triangle in the picture:
A =
= 437 mm²
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
<h3>Philipe has to make a weekly sales of $ 3000 so that he can earn $ 360</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Given that,
Philipe works for a computer store that pays a 12% commission and no salary
We have to find his weekly sales have to be for him to earn $360
From given, we can say,
12 % of weekly sales will earn him $ 360
12 % of weekly sales = 360
Let "x" be the weekly sales
12 % of "x" = 360
Solve the above expression

Thus Philipe has to make a weekly sales of $ 3000 so that he can earn $ 360
Answer:
Ok I'm assuming that know what??
Step-by-step explanation: