1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Degger [83]
1 year ago
7

Hello I need Help with this question ASAP PLS.

Mathematics
2 answers:
Korolek [52]1 year ago
6 0

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Find the unit rate

1 apple costs ?

1.20/6 = cost of 1 apple

1 apple = $0.20

4 apples = $0.20 * 4

4 apples = $0.80

nadezda [96]1 year ago
5 0
6apples = 1.20$
4apples = x$

x$*6apples = 1.20$*4apples
x$ = 1.20$*4apples / 5apples
x = 0.8$
You might be interested in
The equation 4x-45=y is used to find your profit y in dollars from buying $45 of supplies and washing cars for $4 what does the
Mrrafil [7]
33333333333333336666666666
5 0
3 years ago
Given <br><br> A. 88<br> B. 64<br> C. 92<br> D. 52
victus00 [196]
Maybe 88 not sure that is the givin
5 0
2 years ago
Select the correct answer from each drop-down menu.
Elodia [21]

Answer:

The left end approaches to + Infinite being an exponential function, and the right end to 0

Step-by-step explanation:

we have to remember the exponential function, the best way to find the answer is plotting the graph or arranging a table of values.

As you can see in the attached graph the y axis gets closer and closer to 0 as it moves forward in the x axis, and as it moves to the left the y axis starts increasing rapidly.

Also you got to keep in mind the way that functions behave in terms of the sign of its variable. for example the 10 in this equation only makes the curve to get wider, but if you change the sign to minus, the answer would be different.

8 0
3 years ago
Se golpea (chuta) un balón sobre el piso y sale dando botes parabólicos cada vez menores. Si se lanzo inicialmente con una veloc
Ipatiy [6.2K]

Answer:

a)d = 180,91 m

b)t = 11,76 seg

Step-by-step explanation:

Para el lanzamiento de proyectil, la ecuación que nos da la velocidad en V(y) es:

V(y)  = Voy - g*t

en donde Voy = Vo * senα    ( donde Vo es la velocidad inicial, α el angulo del disparo.

Si en esta ecuación hacemos V(y) = 0 estamos en el punto donde el componente en el eje y de la velocidad del proyectil es cero, ese punto es el punto medio del recorrido.

0 =  Vo*sen 60⁰     - g*t

g*t  =  Vo* √3/2

t  = { 32 [m/s] * √3 }2*9,8 [m/s²]

t = 16*√3  / 9,8

t = 2,8278 seg

El tiempo total del primer recorrido es entonces por simetría

t₁ = 2 * 2,8278           t₁  = 5,6556 seg

La distancia del primer impacto al suelo es:

x = Vox * t₁                        ( Vox es constante   Vx = Vo*cos 60⁰ )

x  =  32 * (1/2) * 5,6556

x₁  =  90,49 m

Aplicando los mismos criterios ahora para el segundo bote

Ahora Vo = 32 -  32*(1/4)

V = 24 m/s

g*t  =  24 * sen 50⁰

t =  24* 0,7660/ 9,8  

t =  1,8759

2*t  = 2*1,8759

t₂  = 3,7518 seg

x₂  =  Vox * t₂

x₂  =  24* 0,6428*3,7518

x₂  =  57,88 m

Y para el tercer bote Vo =  24 - 24(1/4)        Vo = 18 m/s     α = 40⁰

t = 18 *0,6428/9,8

t  = 1,18

2t  = t₃  = 2*1,18

t₃ = 2,36 seg

x₃  = Vox * 2,36                Vox = Vo*cos 40      Vox = 18*0,7660  

Vox = 13,79

x₃  = 13,79*2,36

x₃  = 32,54 m

La distancia total será

d = x₁  + x₂ + x₃

d  =  90,49  + 57,88 + 32,54

d = 180,91 m

y el tiempo total será la suma de los tiempos

t =  t₁  +  t₂  +  t₃

t  = 5,65 + 3,75 + 2,36

t = 11,76 seg

8 0
3 years ago
A salesperson sells $2200 in merchandise and earns a commission of $286.
Elza [17]

Answer:

13%

Step-by-step explanation:

Commission rate = commission / value sold

= 286/2200

= 13%

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the indefinite integral. (remember to use absolute values where appropriate. use c for the constant of integration.) x2 − 2
    15·1 answer
  • brandom have to make 288 cookies for the class it take 2 hours to make 144 cookies if brandon and his mother begin baking at 4:o
    15·2 answers
  • Help Me anybody teacher highschool student college professer anyone just help please!
    10·2 answers
  • Choose all true statements All real numbers are rational numbers. Some rational numbers are natural numbers. No real numbers are
    12·1 answer
  • What two numbers multiply to get 40 but add to get -14
    7·2 answers
  • The ratio of boys to girls in Ms.cunninghams class is 2 to 3. There are 18 girls in the class what is the total number in ms.cun
    9·2 answers
  • According to the partial construction shown, what is the next step in constructing a line parallel to a given line?
    13·2 answers
  • Which option is an example of a persuasive argument
    10·1 answer
  • Daily limt has run out no more
    15·1 answer
  • 2. Suppose y varies directly as x and y=-8 when x=-2. Find x when y=32.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!