1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Virty [35]
3 years ago
6

Help me with 1234 please I will give 10points

Mathematics
2 answers:
erastovalidia [21]3 years ago
4 0

Answer:The answer for number 3 is 240

Step-by-step explanation:

dexar [7]3 years ago
4 0

Question #1:

Put the markup as a decimal.

80% = 0.8

Multiply.

0.8 * 300 = 240

Add.

300 + 240 = $540

The price of the sofa after markup is $540

Question #2:

Divide.

8 / 90 = 0.0888888

Multiply.

0.0888888 * 100% = 8.88888%

Round.

8.89%

8.89% is the percent of 90 is 8.

Question #3:

Turn percentage into a decimal.

80% = 0.8

Multiply

300 * 80 = 240

80% of 300 is 240

Question #4:

Put the markup as a decimal.

8.01% = 0.0801

Multiply.

2,500 * 0.0801 = $200.25 (markup)

Add.

2,500 + 200.25 = $2,700.25

The price after markup is $2,700.25

You might be interested in
Elaina just began working as an occupational therapist assistant for $21.00 per hour. For each paycheck she receives, 12% is ded
lora16 [44]

Answer:

Elaina just began working as an occupational therapist assistant for $21.00 per hour. For each paycheck she receives, 12% is deducted from the gross pay for Federal Withholding Tax. In addition, 1.45% is deducted for Medicare and 6.2% for Social Security. Below is Elaina’s paycheck with missing information.

Elaina’s gross pay for a two week period is $1680.00, what is her net pay?

Step-by-step explanation:

c

3 0
3 years ago
Find the sum of 6.28x10^3 and 9.5x10^1 in standard form
anyanavicka [17]

Answer:

6.375 x 10^3

Step-by-step explanation:

Topic: Numbers / Conversion to Standard Form

If you would like to understand on this conversion etc, you can check out my Instagram page (learntionary) where I post notes and mathematics tips. Thanks!

3 0
3 years ago
Write a number as a cube 1/64​
butalik [34]

Answer: Cube root of 64 in radical form: ∛64.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lisa buys a dozen apples and two oranges. Jeremy buys six apples. Oranges cost $1 each, and they spent $9 total. How could you d
Vlad [161]
2 oranges cost $2 . $9 - $2 = $7
then 12 apply of Lisa and 6 apples of Jeremy
= 18 ÷ 7 = 2.57. $2.57 for 6 apples
2.57 ÷ 6 = 0.43 each apple
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Refer to the equation 2x − 6y = 12 Create a table of values for at least 4 points. Show your work
natka813 [3]

Answer: The table and figure are given below,

Solution:

The given equation is 2x-6y=12.

put x=0 in the equation.

2(0)-6y=12

-6y=12

y=-2

Similarly find the values of y at different values of x. The values are shown in the table.

From table it is notices that the value of y=-2 for x=0, y=-1 for x=3, y==-3 for x=-3, y=0 for x=6.

Plot these points in the coordinate plane and joint them by a straight line.

The gra his shown in below figure.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Part A: solve -mk - 120 > 95 for m. Show your work.
    12·1 answer
  • A car travels 85 miles at an average speed of 34 mph. How many minutes does the journey take?
    10·1 answer
  • The temperature at 4 a.m. was -13 °F. The temperature was rising at a steady rate of 5°F an hour. At what time will the temperat
    15·1 answer
  • Solve using long division
    14·1 answer
  • What is the area of a trapezoid with bases of 18.8 cm and 21.2 cm and a height of 17.8 cm?
    11·1 answer
  • Triangle EFG is similar to triangle HIJ. Find the measure of side JH. Round your
    9·1 answer
  • What is the measure of <7?
    15·1 answer
  • Please only answer if you 100% sure! Giving brainliest!!
    13·1 answer
  • Which inequality is true?
    13·1 answer
  • The segment GH and GI are tangent
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!