1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kupik [55]
2 years ago
6

Help please with this question

Mathematics
2 answers:
gladu [14]2 years ago
4 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

in each sample there were 50 students, in a group of 800 there would be 16 samples taken, if you divide the total amount of kids with Novemeber birthdays, 80 by the amount of samples, 16, youll learn that in each sample there are 5 students to have a birthday in november within each sample, hope this helps.

inessss [21]2 years ago
4 0

Answer:

5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
How will this be writen seven less than the quotient of nineteen and a number
maxonik [38]

19/n - 7 or (19/n) - 7

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three business associates are at their favorite local café for lunch. They have finished their meals and just received their bil
telo118 [61]
Customer #2 has the smallest total bill, including tax and tip.
Choice A, 1.06b + 0.16(1.06b), is correct.
Customer 3's bill is approximately 10% less than customer 1's bill.
Customer 2 leaves the bigger tip.

For customer #1:
(1.06(12.95))(1.15) = 15.79; the tip is 0.15(1.06(12.95)) = 2.06.
For customer #2:
1.06x = 11.65; x = 10.99; 20% tip = 0.2(10.99) = 2.20; total = 11.65+2.20 = 13.85.
For customer #3:
1.06(11.50) + 0.18(11.50) = 14.26; the tip is (0.18)(11.50) = 2.07.

Customer 3 spends 15.79-14.26 = 1.53 less than customer #1, which is 1.53/15.79 = 0.097 ≈ 10% less.
4 0
3 years ago
Sally can detail a car in 50 minutes. Manny does the same job in 35 minutes. How long will it take them to detail a car working
Debora [2.8K]

<u>Answer:</u>

Both Sally ans Manny can detail a car in 20.6 min.

<u>Solution: </u>

Let us assume that together they will take total x minutes to detail the car.

Sally detail the car in 50 min.

So in 1 min sally can detail \left(\frac{1}{50}\right) of the car.

Hence in x min sally can detail \left(\frac{x}{50}\right) of the car.

Manny can detail a car in 35 min.

So in 1 min many can detail \left(\frac{1}{35}\right) of the car.

Hence in x min Manny can detail \left(\frac{x}{35}\right) of the car.

So we can say,

\left(\frac{x}{50}\right)+\left(\frac{x}{35}\right)=1

x\left(\frac{1}{50}+\frac{1}{35}\right)=1

x\left(\frac{7+10}{350}\right)=1

\left(\frac{17 x}{350}\right)=1

17 x=350

x=\left(\frac{350}{17}\right)=20.5 8\approx 20.6

So, both of them can detail a car in 20.6 min.

3 0
3 years ago
One pound of candies costs $3.50. How much will we have to pay for 3 lb?
Romashka-Z-Leto [24]

Answer: 10.50 dollars


Step-by-step explanation:

3.50 x 3 = 10.50

8 0
3 years ago
K means vs k medoids are the same when data set is large
Hitman42 [59]
<span>K-means clustering is a data mining learning algorithm used to cluster observations into groups of related observation without any prior knowledge of those relationships. 
Hope this Helpful !</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Create a table to find the third differences for the polynomial s^3 − s^2 +s for integer values of ss from −3 to 3.
    12·1 answer
  • -11 2/3 * (-4 1/5)=
    14·2 answers
  • (05.01)Elliot has been running a lawn care business since 2000. He cuts grass, trims, and weed whacks yards for his customers th
    9·2 answers
  • A limited-edition poster increases in value each year. After 1 year, the poster is worth $20.70. After 2 years, it is worth $23.
    12·2 answers
  • HEKEKEKKELWMEMEKSMEJERJJEHEHEHEHEHEGRVEBS
    15·1 answer
  • A line has a slope of 11 and passes through the point (5,7). Which of these is an equation for the line? O A. y-7 = -11(x - 5) B
    11·1 answer
  • How mathematics involved in merchandising??
    5·1 answer
  • Determine which is the better buy. 7 kilograms of wood for $13.65 or 5 kilograms of wood for $7.50. What is the unit price for e
    7·1 answer
  • Classify the polynomial by degree and by number of terms 5 square 3
    13·1 answer
  • Please help me out. Thanks
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!