1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
murzikaleks [220]
2 years ago
8

What is the additive inverse of the complex number –8 3i? –8 – 3i –8 3i 8 – 3i 8 3i

Mathematics
1 answer:
Nonamiya [84]2 years ago
3 0

The additive inverse of a number gives zero. The additive inverse of the complex number -8+3i is 8-3i.

<h3>What is additive inverse?</h3>

The additive inverse of a number is the other number which when added to the initial number gives the output as zero.

As we know about the additive inverse, therefore, we need a number that will return zero when added to the complex number.

The additive inverse of the complex number -8+3i will be,

(-8+3i) + (8-3i) = 0

Thus, the additive inverse of the complex number -8+3i is 8-3i.

Learn more about Additive Inverse:

brainly.com/question/13715269

You might be interested in
Two chemicals A and B are combined to form a chemical C. The rate, or velocity, of the reaction is proportional to the product o
Keith_Richards [23]

Answer:

  32.1 g

Step-by-step explanation:

In each 3 grams of C, there are 2 grams of A and 1 gram of B. So, for some amount C, the amount remaining of A is 40 -(2C/3), and the amount remaining of B is (50 -C/3). Since the reaction rate is proportional to the product of these amounts, we have ...

  C' = k(40 -2C/3)(50 -C/3) = (2k/9)(60 -C)(150 -C) . . . for some constant k

This is separable differential equation with a solution of the form ...

  ln((150 -C)/(60 -C)) = at + b

We know that C(0) = 0, so b=ln(150/60) = ln(2.5). And we know that C(10) = 20, so ln(130/40) = 10a +ln(2.5) ⇒ a = ln(1.3)/10

Then our equation for C is ...

  ln((150 -C)/(60 -C)) = t·ln(1.3)/10 +ln(2.5)

__

For t=20, this is ...

  ln((150 -C)/(60 -C)) = 2ln(1.3) +ln(2.5) = ln(2.5·1.3²) = ln(4.225)

Taking antilogs, we have ...

  (150 -C)/(60 -C) = 4.225

  1 +90/(60 -C) = 4.225

  C = 60 -90/3.225 ≈ 32.093 . . . . . grams of product in 20 minutes

In 20 minutes, about 32.1 grams of C are formed.

7 0
2 years ago
Write the expanded form of the expression. 7(2x + y)
MAVERICK [17]

Answer:

14x+7y

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Please due in 2 min NO LINKS
Ulleksa [173]

Answer:

multiplication \: by \: its \: self =  > power \\ multiplication =  > product \\ addition =  > sum \\ division =  > quotient \\ substraction =  > difference \\ thank \: yo

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
what is an equation of the line that is parallel to the line with y=-.60x+2 and passes through the point (10,-10)
sp2606 [1]

y = -0.60x - 4

because the slope stays the same because it is parallel and the y intercept for the new equation ends up being -4

4 0
3 years ago
The driveway measuring 280 ft.² is to be paved john has an apprentice working for him and divide the child between the two of th
AnnZ [28]

Answer:

180ft.²

Step-by-step explanation:

If the area he paces divided by the area his apprentice paces equals three, then we can write ;

J/a = 3

In ratio form,. J : a = 3 : 1

Where J. represent John.

and. a represent the apprentice

Hence,

the area john will pace

= ( 3/4) × 280 ft.² = 180 ft.²

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Please help with this math question please!!
    10·1 answer
  • 80 POINTS !!
    13·1 answer
  • Cedar Point Amusement Park charges $51.99 for an adult admission and $26.99 for a junior admission. One Thursday, the park colle
    13·1 answer
  • Crackers come in packages of 24 cheese slices come in packages of 18 and he wants one cheese slice for each cracker Patrick me t
    15·1 answer
  • there are a hundred and 50 monkeys 23 bears and 123 snakes living in the forest 20 monkeys were captured by the owners of the zo
    9·2 answers
  • How do you change 0.35 to a whole. number
    5·1 answer
  • At the bulk food store, Jerry bought 200 g of mixed nuts that cost $2.50. What is the cost of 1 g of nuts? show ur work
    13·1 answer
  • If mBC= (9x – 53) °and mCD = (2x + 45) ° , find mBAD.
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!! will mark brainlest. please solve &amp; show work for number 8.
    10·1 answer
  • Eighth grade &gt; V.4 Area and circumference of circles CHV
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!