Let x be the price of a cupcake.
There are 24 cupcakes so it will be 24x.
Solution:
24x+16=52
24x=52-16
24x=36
Divide both sides by 24
X=1.5.
The price of each cupcake is 1.5$
The answer is the first one:
bc its not growing by a (-)1/2 and the 3rd one just doesnt make sense
1,500 children, and 320 adults
2X + 9100 - 5X = 6100
x = 1500 (children passes sold)
1820-1500 = 320 (adult)
Mark brainliest please
To get the answer, you divide the length of the board by the size of the pieces wanted, so the equation you get is
9/1.5 = 6
So you can get six 1.5in shelves from a 9ft board
Answer:
415,801
Step-by-step explanation:
415,801 + 96,473 = 512,274