1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serjik [45]
2 years ago
12

Katrina had $138.72 in her checking account. she wrote checks to take out $45.23 and $18.00, and then made a deposit of $75.85 i

nto her account. how much does katrina have in her account now?
Mathematics
1 answer:
prisoha [69]2 years ago
6 0
$151.34
You subtract $45.23 and $18.00 from $138.72 and then add $75.85 to the sum of that and get $151.34 as your answer.
You might be interested in
What is the unit rate in dollars for each company?
avanturin [10]
For On call = 10/3.5 = $2.85 for per hour

For talk time 1.25/1/2= $2.5 for per hour
8 0
3 years ago
Given ƒ(x) = 14x + 42, find x when ƒ(x) = 35. A) − 12 Eliminate B) −1 C) 1 D) 3
balandron [24]

Step-by-step explanation:

f(x)=14x+42

f(x)=35

Given the information above, we can simply set up an equation so we can find the value of x.

14x + 42 = 35

Subtract 42 on both sides.

14x=-7

Divide 14 on both sides.

x=-\frac{1}{2}

So, the value of x is equal to -1/2 when f(x) is 35.

6 0
3 years ago
A social studies teacher orders several large maps for his classroom. The maps are to be shipped in a cylindrical
makvit [3.9K]
A.) 36 inches is the right answer
7 0
2 years ago
1234567791234556677889
Lapatulllka [165]
372819388338822814738288919147477483822 okay i guess
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the X and Y<br> Help ASAP please!!!
Aleksandr-060686 [28]
The answer is X=23 and y=9
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Aunt Andrea decided to help with decorations for Rachel’s party. Aunt Andrea created a table to find the amount of balloons she
    5·2 answers
  • Why are you allowed to move the decimal points before dividing with decimals? Explain your reasoning.
    13·2 answers
  • Tabitha earns $8.50 per hour at her summer job. She want to save money to buy a tablet that costs $289 plus 6% sales tax. Tabith
    15·1 answer
  • How do you simpifly algebraic expressions
    13·1 answer
  • Which of the following statements are true of a transversal? It is a line. It can be perpendicular to other lines. It intersects
    12·2 answers
  • A race car driving under the caution flag at 80 feet per second begins to accelerate at a constant rate after the warning flag.
    7·1 answer
  • Which equation is represented by the graph below
    5·1 answer
  • 1. My dog Wyatt is growing at a rate of 1.5 ounces per month. He is currently 200 ounces. a) Write an expression that represents
    13·1 answer
  • Hello, i need some help, thanks &lt;3​
    14·2 answers
  • Write a rule for the functionplease help because I'm confusion
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!