1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ainat [17]
1 year ago
6

There are two unit rates for every rate, true or false?

Mathematics
1 answer:
Dimas [21]1 year ago
5 0

Answer:

True

Step-by-step explanation:

A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. For example, if a 12-ounce can of corn costs 69¢, the rate is 69¢ for 12 ounces. This is not a ratio of two like units, such as shirts. This is a ratio of two unlike units: cents and ounces

You might be interested in
Are these numbers divisible by<br> 2,3,5,10<br> 444:<br> 90:<br> 45:
anyanavicka [17]

444 ÷ 2 = 222

444 ÷ 3 = 148   

90 ÷ 2 =  45   

 90 ÷ 3 =  30   

 90 ÷ 5 = 18 

90 ÷ 10 = 9

45 ÷  3 = 15   

 45 ÷ 5 = 9

So 444 can be divided into 2 and 3

90 can be divided into  2, 3, 5,  and 10

45 can be divided into  3 and 5

Hope this helps. :) 



6 0
3 years ago
Read 2 more answers
10-kg bag of cherries for $8<br><br> ___ per kg
Sophie [7]
$8.00/10 kg equals $0.80/kg
7 0
3 years ago
Tom has a cube a rectangular prism. Triangular prism Which of his shapes have more than six vehicles
Irina18 [472]

Answer: show pic

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If i have 900 gallons of gas. how much tank does do we need to fill up 20?
Gelneren [198K]

Answer:

the answer is 18000

Step-by-step explanation:

900 gallons multiply 20

so our answer is =18000

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please look at this question, thanks
Oxana [17]

Answer:

6x+2y+3=0

Step-by-step explanation:

y=-3x-(3/2) add 3x

y+3x=-(3/2) divide -1

-y-3x=3/2 multiply 2

-2y-6x=3 subtract 3

-2y-6x-3=0 multiply -1

2y+6x+3=0 rearrange

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of these units should be used to measure the mass of a slice of bread? A. milligram B. centigram C. gram D. kilogram
    8·2 answers
  • One cubic foot of water weighs about 62.4 pounds. How many pounds of water can the fish tank hold when it is full? Length is 2.5
    15·1 answer
  • The function h(x)=4/3x-1 represents the composite h(x)=f(g(x)).if f(x)=2x-1,what is g(x)
    13·2 answers
  • Matilda earns $16 for every 2 cars she washes.<br> How many cars does she have to wash to earn $56?
    9·2 answers
  • Integrate the following (3x+4)^2​
    15·1 answer
  • 16x - 15 - 9x = 13 how do you do this thank you
    7·2 answers
  • Trevor read a total of 36 books over 9 months. If Trevor has read 52 books so far, how many months has he been with his book clu
    8·1 answer
  • Solve the question.<br><br><br>​
    6·1 answer
  • Need help, you know the deal lol​
    10·1 answer
  • 2 times the sum of a number and 2 is 0.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!