2 cubed. Cubed also means multiply so enjoying by itself times. So, 2 * 2 = 4 * 2 = 8.
2 cubed = 8
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
Answer:
ok so x is her currect age y is her age in 20 years
2x+6=y
x+20=y
that means that both sides are equal
2x+6=x+20
-6
2x=x+14
-x
x=14
so her currect age is 14 and lets plug in
14+20=34
her currect age is 14 and her age in 20 years is 34
Hope This Helps!!!
Answer: 45
Step-by-step explanation: