1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zolol [24]
2 years ago
5

Solve for X, will mark brainliest if right

Mathematics
1 answer:
Vitek1552 [10]2 years ago
3 0

Answer:

<u>x = 8</u>

Step-by-step explanation:

The sides are in proportion.

  • \frac{RG}{FG} =\frac{SH}{FH}
  • 40 / 7x + 14 = 44 / 33 + 44
  • 40 / 7x + 14 = 44/77 = 4/7
  • 40(7) = 4(7x + 14)
  • 280 = 28x + 56
  • 10 = x + 2
  • <u>x = 8</u>
You might be interested in
Last one for the class...
tigry1 [53]

Hope this helps!

Sorry the writing is really bad looking its hard to write on a laptop.

5 0
3 years ago
Every 4th visitor to a museum gets a free bumper sticker.Every 10th visitor to that museum gets a free key chain.Which visitor n
Aneli [31]
I'm not 100% positive but I believe it would be the 14th person. 10+4=14. That's just my guess.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you compare two ratios
serious [3.7K]

Answer:

how you can divide them I believe

Step-by-step explanation:

you need to divided both of them to see a difference

7 0
3 years ago
Help with my math i will mark brainliest
Ganezh [65]
N=0




Done !!!!!!!! Can I get brainliest
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Compare 9.36 and 9.359
Sati [7]

Try this option (this is not the only way!):

1. the rule: if 'number_1' - 'number_2' > 0, then number_1>number_2. If 'number_1'-'number_2'<0, then number_2>number_1.

2. according to the rule above: 9.36-9.359=0.001. 0.001>0, it means, 9.36>9.359.

6 0
4 years ago
Other questions:
  • What is -16, -15.7, -15 1/2, -16 1/4 in greatest to least
    14·1 answer
  • What is number 1 and 2
    13·1 answer
  • 1
    13·1 answer
  • There are 3 students to 1 adult on a field trip. You need to find the number of adults needed for 24 students. What would the se
    6·1 answer
  • Lakelyn is training for a triathlon she is practising her swiming running and biking skills so far she can swim at a rate of 250
    7·2 answers
  • An airport limousine can accommodate up to four passengers on any one trip. The company will accept a maximum of six reservation
    7·1 answer
  • Question Progress
    5·1 answer
  • Please help don’t play around it’s important
    9·2 answers
  • A bakery sells 12 cookies for $24.00 If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?
    9·2 answers
  • Maggie bought c CDs for $12 each, b books for $7 each, and a purse costing $24.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!