Answer:
Step-by-step explanation:
Part A: You can only use Pythagorean's Theorem on a right triangle.
Part B: The side across from the right angle is the hypotenuse. It has a length of 15.
Part C: To find the missing side using Pythagorean's Theorem:
and
and
and
a = 10.20
RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive
Answer:
Geometry (from the Ancient Greek: γεωμετρία; geo- "earth", -metron "measurement") is a branch of mathematics concerned with questions of shape, size, relative position of figures, and the properties of space. A mathematician who works in the field of geometry is called a geometer.
Step-by-step explanation: