He started with 42 cards.
27-6= 21
21×2= 42.
Hope this helps! :)
\(^ ◇^)/
Answer:
You need to put the answer choices so we can answer the question for you
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is option C, or 99 degrees
Explanation:
Hi there!
(next time, a picture of the graph would've been helpful)
The answer is 99 degree angle or C on E d g e n u i t y
Have a wonderful rest of your day!!
P.S. super sorry I was late, I just took the test today \(^u^\)
Answer:
G) $3.60
Step-by-step explanation:
First, we need to find the unit rate of the 6 pounds of tomatoes Harry bought.
Unit rate: cost/unit
Unit rate: $4.32/6 lbs. ⇒ $0.72
This means a pound of tomatoes costs $0.72.
Now that we know the unit rate, we can find the total cost that Connie paid for 5 pounds of tomatoes.
0.72(5) = $3.60
Therefore, the correct answer is G) $3.60.
Hope this helps!
The answer is A.30%
The way I did this problem was from a number line. I don't have a one: so I'll just make one.
10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% 80% 90% 100%
So, what you do here is you take out 30% because those are NOT tornadoes fans. 10% 20% 30% 40% 50% 60% 70% .
It says that 40% are girls so... 10% 20% 30%.
Hope you get it right!