1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
2 years ago
7

A 3-yard roll of waxed paper costs $9.81. What is the price per foot?

Mathematics
1 answer:
Gnoma [55]2 years ago
8 0

Answer:

1.09

Step-by-step explanation:

9.81÷3=3.27 This shows the cost of 1 yard

3.27÷3= 1.09 since theres 3 feet in a yard, when you divide by 3 it shows how much 1 foot costs

You might be interested in
3) An existing track is perpendicular to y=1/2x + 2 and passes through B(7,5)
stira [4]

Answer:

2. y=\frac{1}{2}x +3

Step-by-step explanation:

2. The line will be parallel to the current track which means they have the same slope. To write the equation, use the slope m=1/2 and the point (2,4) in point slope form:

y-y_1=m(x-x_1)\\y-4=\frac{1}{2}(x-2)

This is the equation of the line. You can convert it to slope intercept form:

y-4=\frac{1}{2}(x-2)\\y-4 = \frac{1}{2}x -1 \y=\frac{1}{2}x +3

8 0
2 years ago
Please help ASAP<br>the answer are within the pic
DerKrebs [107]

Hey Ive taken this assesment. The answer is 55


6 0
2 years ago
Is the negative square root 400 rational or irrational
Aleks [24]

Answer:

Step-by-step explanation:

Rational

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
I will give you brainliest I will give you five stars and I will give you a heart if you can get this correct
BigorU [14]

Answer:

the last one

Hope this helps

-mercury

7 0
2 years ago
Jose rides his bicycle for 5 minutes to travel 8 blocks. He rides for 10 minutes to travel 16 blocks.
Ber [7]

answer

15 = 24

20= 32

25=40

8 0
2 years ago
Other questions:
  • A 12 pack of cola costs $5.46. How much does one can of cola cost? In other words, find the unit rate of one can of cola.
    8·2 answers
  • How do you solve this?
    7·1 answer
  • How does a digit in the ten thousands place compared to a digit in the thousands place
    6·1 answer
  • 4200 fans increased by 0.5
    8·2 answers
  • Y is inversely proportional to x and y = 24 when x = 2.
    13·1 answer
  • 34 = 14 + 10x<br> As soon as possible
    14·2 answers
  • In equilateral ∆ABC with side a, the perpendicular to side AB at point B intersects extension of median AM in point P. What is t
    11·1 answer
  • A girl bought x kg of green apples and 3 kg of red apples. What was the total mass of all the apples she bought
    8·1 answer
  • Fkhjglirugaeuzikjbvea HELP
    14·1 answer
  • Iready solve percent problems
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!