1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
german
1 year ago
14

You had $21 to spend on eight notebooks. After buying them you had $5. How much did each notebook cost?

Mathematics
2 answers:
sammy [17]1 year ago
8 0

Answer:

each notebook costs $2

Step-by-step explanation:

21-5=16/8=$2

Mkey [24]1 year ago
5 0
Each notebook cost $2
You might be interested in
After responding to a distress call from the planet Xudar in space sector 2813, a group of Green Lanterns spot 6 suspected crimi
Olin [163]

Answer:

10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000%

Step-by-step explanation:

100%

5 0
3 years ago
Help ASAP its due today!
Genrish500 [490]

Answer:

The answer is D) 60

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Translation: 4 units left and 4 units up<br> J(−1, −2), A(−1, 0), N(3, −3)
deff fn [24]

Answer:

J(-5,2), A(-5,4), and N(-1,1)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Independent Practice
mariarad [96]

Answer:

B. (1, 0)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How long would it take a bus traveling at 50 km/h to travel 125 km?
Sophie [7]
It would take the bud 15 minutes to travel at 125
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Let v1=(2,-6) and v2=(-4,7)
    10·1 answer
  • A rectangle has perimeter 84cm and length 35cm. What is its width?
    7·2 answers
  • What is 1/10 equivalent to
    12·1 answer
  • Solve log x=2. A. 2 B. 20 C. 100 D. 1,000
    12·2 answers
  • Classify each number as rational or irrational.<br> 4.27 ,0.375 ,0.232342345...<br> V62 ,13/1
    9·1 answer
  • (8 x 10^ -4) x (7.2 x 10 ^5)
    12·1 answer
  • Carman used her knowledge of angle relationships to find the value of x in the diagram.what is the value of x ?
    14·1 answer
  • A tax assessor wants to assess the mean property tax bill for all homeowners in a certain state. From a survey ten years ago, a
    14·1 answer
  • |(2,9)<br> J (79)<br> 00 -<br> H(25)
    15·1 answer
  • What numbers have a sum of 20 and the difference is 4
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!