1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qaws [65]
2 years ago
7

Find four consecutive whole numbers whose sum is 74​

Mathematics
2 answers:
Tju [1.3M]2 years ago
5 0

Answer:

17, 18, 19, 20

Step-by-step explanation:

  • Let four consecutive whole numbers be x, (x + 1), (x + 2) and (x + 3)

  • According to the given condition:

  • x + (x + 1) + (x + 2) + (x + 3) = 74

  • -> 4x + 6 = 74

  • -> 4x = 74 - 6

  • -> 4x = 68

  • -> x = 68/

  • -> x = 17

  • -> x + 1 = 17 + 1 = 18

  • -> x + 2 = 17 + 2 = 19

  • -> x + 3 = 17 + 3 = 20

  • Thus, the four consecutive whole numbers are 17, 18, 19 and 20
Rina8888 [55]2 years ago
4 0

Answer:

17, 18, 19, 20

Explanation:

Let the numbers be x, x + 1, x + 2, x + 3

Their sum is equals to 74

x + x + 1 + x + 2 + x + 3 = 74     (group the variables)

x + x + x + x + 1 + 2 + 3 = 74    (simplify)

4(x) + 6 = 74                             (subtract both sides by 6)

4x = 68                                     (divide both sides by 4)

x = 17

Other numbers:

x + 1 = 17 + 1 = 18

x + 2 = 17 + 2 = 19

x + 3 = 17 + 3 = 20

You might be interested in
76.11 Multiply fractions and mixed numbers: word problems 5N)
maria [59]

Answer:

Kendra ate 1/4 pounds of blueberries.

Step-by-step explanation:

The amount of blueberries Sean had  =  1/3 pound

The amount of blueberries Kendra ate  = 3/4 of Total available

= 3/4 of (1/3 pounds)

Now, we need to find out the 3/4 amount of 1/3 pound.

3/4 of 1/3 pound  = \frac{3}{4}  \times \frac{1}{3}   = \frac{1}{4 }

⇒ 3/4 of the amount 1/3 pound  = 1/4 pound

Hence Kendra ate 1/4 pounds of blueberries.

8 0
4 years ago
Which of the following statements are true of a transversal?
Novosadov [1.4K]
It's a line, it intersects two or more coplanar lines.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help! This is the third time I asked
Alexxx [7]
Hi,
To find K you will pick a value from the x and then the corresponding Y value. Then we will plug it into the equation that is given y=Kx

Here:
X=25 Y=160
160=k25
(Divide both sides by 25 to isolate K)
K=6.5

Then plug K value into equation
Y=6.5X

Then if you want to check if that is correct you can pick a different point on the table and plug that into the equation to see if you get the same value.

Check:
X=50

Y=6.5x50
Y=320
5 0
3 years ago
3/4x+7/8=4 1/4 please help me
Orlov [11]

Answer:

4 1/2

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Write the expression without the fraction bar.
kirill115 [55]
For problems like this you can move the y's on the bottem up top by fliping the sign of the exponent (in this case 7 to -7) and MULTIPLYING it with EVERYTHING on top, then because of properties of multplication you can add the exponents to combine them into one term (in this case add 3 and -7 to get -4) \frac{ y^{3} }{y^{7}}=y^3 *y^{-7} = y^{3+-7}=y^{3-7}=y^-4 If any of this does not make sense let me know and ill try to clarify better
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The diameter of a circle is a chord that does not always pass through the center of the circle. .
    6·1 answer
  • Point A is located at ​(4, 8)​ and point B is located at ​(14, 10)​ . What point partitions the directed line segment ​ AB⎯⎯⎯⎯⎯
    9·1 answer
  • The area of a rectangle is 180 squared in2. The ratio of the length to the width is 5 : 4Find the length and the width. The leng
    11·1 answer
  • Allie needs 65 centimeters of fabric for the pillow she is making. the fabric costs $4.20 for a meter and the stuffing for pillo
    5·1 answer
  • In a class, every student knows French or German (or both). 15 students know French, and 17 students know German.
    8·2 answers
  • 5. A jar of olive oil is priced at $10.08 for 8 ounces. What is the cost per ounce?
    5·2 answers
  • PLZ HELPPP will mark the brainliest!!!
    10·2 answers
  • Erica makes necklaces from beads. Each necklace consists of blue, white and green beads in the ratio of 6 : 4: 1 One necklace ne
    15·2 answers
  • A 50-gal tank initially contains 10 gal of fresh water. At t = 0, a brine solution
    13·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!