1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Harlamova29_29 [7]
2 years ago
12

Please help I am struggling with math and this is one of the problems I can’t find a answer to

Mathematics
1 answer:
nalin [4]2 years ago
6 0
1344 in2 this is because you do 14×16 which equals 224 and the times that by six
You might be interested in
Write a unit rate for the situation. $1.98 for 6 bananas
USPshnik [31]
A unit rate is when you find a rate when one variable (or value) is equal to one.

Let's find the unit rate for the price of the bananas. 

1.98/6= 0.33

It is 33 cents for one banana. That is the unit rate. 

I hope this helps!
~kaikers
4 0
3 years ago
Can you please help me with this
Vitek1552 [10]

Answer:

log9

Step-by-step explanation:

Using the rules of logarithms

logx + logy = log(xy)

logx - logy = log(\frac{x}{y})

logx^{n} ⇔ nlogx

Given

2(log18- log3) + \frac{1}{2}log\frac{1}{16}

= 2(log(\frac{18}{3} ) ) + log(\frac{1}{16}) ^{\frac{1}{2} }

= 2log6 + log\frac{1}{4}

= log6² + log\frac{1}{4}

= log36 + log\frac{1}{4}

= log( 36 × \frac{1}{4} )

= log9

5 0
3 years ago
PLEASE HELP GIVING BRAINLIEST + 50 POINTS!<br> 2+2 = ?<br> A. 21<br> B. fish<br> C. All of the above
nadya68 [22]

Answer:

ALL of the above

Step-by-step explanation:

I'm very positive this is right

on second thought...

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me find X of this triangle? thanks :)
tino4ka555 [31]

Since it is an equilateral triangle, all of the sides are the same length.

So, x=14 :)

Hope this helps!

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are three numbers for the combination to the store’s safe. The first number is 17. The other two numbers can be multiplied
dlinn [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A right rectangular prism has a length of 6 in., a width of 9 in., and a height of 10 in. What is the surface area of the prism?
    8·1 answer
  • a 6lb watermelon costs $2.40 before a 30% discount. Which equation would allow you to find the discounted price of the watermelo
    14·1 answer
  • Please help I’ll mark you as brainliest if correct!
    14·2 answers
  • Yossi used to have a square garage with 286 ft of floor space. He recently built an addition to it. The garage is still a​ squar
    14·2 answers
  • F(x) = - x2 + 2x; {–1, 2, 3}
    9·1 answer
  • Whats the product of 6 and<br><br> q
    5·2 answers
  • Sam opened a saving account. he put $45 in the account to open it and he deposits $12 in the account each month. which equation
    6·1 answer
  • Find the value of x in<br> 3(x + 5) = 18​
    15·1 answer
  • If AC = 4x-60 and BD = 30-x, find BD (GIVING BRAINLIEST)<br><br> The figure given is a rectangle
    14·1 answer
  • Help with Trigonometric identities
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!