D. think about it this way. the closer it is to decimal, the closer it is to a whole number which is the "biggest"
Answer:
$63
Step-by-step explanation:
In order to solve this problem, we need to find the unit price, which is the price per 1 ticket in this case. To find this, we need to divide $45 by 5 because each ticket is the same amount: $45 / 5 = $9. So each ticket is $9.
Now, we need to find how much 7 tickets would cost. To do this, multiply the $9 / ticket by 7 tickets: $9 * 7 = $63.
This, 7 tickets would cost $63.
Hope this helps! God Bless u!!!
Its 9m-9(2) make sure to think of the minus sign as a negative because it will equal 9m-18 not 9m+18
Answer:
Step-by-step explanation:a = m + (p-1)*d
b = m + (q-1)*d
c = m + (r-1)*d
p(b-c) = p*(q-r)*d
q(c-a) = q*(r-p)*d
r(a-b) = r*(p-q)*d
p(b-c)+q(c-a)+r(a-b)
= p*(q-r)*d + q*(r-p)*d +r*(p-q)*d
= (pq-pr+qr-pq+rp-qr)*d
= 0*d = 0
So i prove p(b-c)+q(c-a)+r(a-b)=0 hope this is helpfull