Answer:
Step-by-step explanation:
Solve first equation for y:
5x+y=10
y=10-5x. Plug this equation into second equation
-x-(10-5x)=-2
-x-10+5x=-2
4x=8
x=2 (plug x into first equation)
5(2)+y=10
y=0
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.